Zamknij

Tej wystawy nie można ominąć, bo eksponaty są wyjątkowo piękne. I co ważne, tylko z pozoru są podobne (zdjęcia)

12:42, 14.07.2020 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 10:28, 15.07.2020
Skomentuj

Czepki, kopki i klapice - wyjątkowo pięknie zdobione nakrycia głowy tworzą nową wystawę Muzeum Okręgowego w Lesznie. Od dzisiaj, 14 lipca można je oglądać w dawnej synagodze przy ul. Narutowicza.

Rok 2020 jest szczególny dla Muzeum Okręgowego, które obchodzi 70. rocznicę powstania.

- I ta wystawa otwiera cykl ekspozycji i rozlicznych działań, które są prezentacją naszych zbiorów - otwierając wystawę mówiła Kamila Szymańska, dyrektor muzeum. - Wystawie będzie towarzyszył katalog, na który czekamy. 

Jego przygotowaniem zajęła się kurator wystawy Ewa Tomaszewska. 

- Tiulowe nakrycia głowy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stroju ludowego w Wielkopolsce. Wyjątkowo ozdobne, o kształtach bardzo zróżnicowanych na tym terenie - podczas wprowadzenia do wystawy mówiła E. Tomaszewska. - W naszej kolekcji znajdują się ludowe nakrycia głowy z kilku subregionów Wielkopolski, między innymi z okolic Leszna i Rawicza, jest także grupa włoszakowicka.

To co podkreśliła kurator, na wystawie nie ma jednakowych nakryć głowy.

- Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się podobne.

Zdobią je piękne i misterne hafty oraz tiulki formowane w precyzyjny sposób. Wykonanie ich wymagało wielkiej precyzji, cierpliwości i  zdolności manualnych.

- Umiejętności wykonywania takich nakryć głowy są w dużej mierze zapomniane, a dawniej były przekazywane z pokolenia na pokolenie, z matki na córki. Bywało, że umiejętności były owiane tajemnicą.

Czepki wymagały konserwacji.

- Potrzeba było wiele, wiele pracy, by przywrócić im pierwotny wygląd. Udało nam się znaleźć osoby, które tę trudną pracę wykonały. Wśród nich była pani, która jest profesjonalnym konserwatorem i osoby z regiony, które tradycyjną wiedzę poznały i mogły nam pomóc - dodała kurator wystawy.

Dyrektor K. Szymańska dopowiedziała, że od tego roku Muzeum Okręgowe w Lesznie poddało konserwacji, za pieniądze Urzędu  Marszałkowskiego, prawie 200 obiektów za niemal 209 tys. zł.

Patronat honorowy nad wystawą sprawują Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Wśród patronów medialnych jest gazeta ABC i leszno24.pl.

Projekt graficzny wystawy przygotowała Katarzyna Jurga.

Wystawę "Z głowy prababci - czepki, kopki i klapice..." można oglądać: 

we wtorki w godz. 9-16:30,

w środy, czwartki i piątki w godz. 9-14:30,

w soboty w godz. 10-14,

oraz w niedziele w godz. 14-18.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%