Zamknij
REKLAMA

21. Prezentacje, czyli spojrzenie artystów na to w jakim czasie przyszło nam żyć (zdjęcia i film)

07:26, 18.10.2020 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

W Galerii w Ratuszu oraz w Galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie od soboty, 17 października można zwiedzać wystawę 21. Prezentacji, na której pokazywane są konkursowe prace artystów związanych z Lesznem.

Organizatorem Prezentacji jest MBWA, współorganizatorami są Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Honorowy patronat sprawują prezydent Łukasz Borowiak i starosta Jarosław Wawrzyniak.

Artyści, którzy wzięli udział w konkursie zmierzyli się z tematem "Na początku zmieniła się pogoda".

- Tytuł w pierwszym odruchu skłania ku myśleniu ekologicznemu, ale nie taki był zamysł. Chodziło tylko i wyłącznie o to, by wzmocnić słowo "zmiana" poetyckim sformułowaniem, aby uświadomić sobie, że teraz czy chcemy czy nie chcemy, musimy zacząć się zastanawiać nad tym, co będzie nas czekało w najbliższej przyszłości. W jaki sposób my będziemy funkcjonowali, czy zupełnie odsuniemy się od siebie, czy wrócimy do wspólnotowego działania - mówił kurator wystawy Robert Brzęcki. - Powstała bardzo ciekawa wystawa, która dotyka różnych elementów związanych ze słowem "zmiana". Są indywidualne spostrzeżenia i traktowanie w sposób uniwersalny tego tematu.

- Przyjmując zaproszenie do jury wiedziałam, że biorę na siebie dużą odpowiedzialność, bo artyści powierzają nam swoją prawdziwość - mówiła jurorka Grażyna Kielińska, która podkreśliła, że co do pierwszej nagrody, jury nie miało wątpliwości komu ją przyznać. 

A pierwszą nagrodę ufundowaną przez prezydenta Leszna odebrała Joanna Imielska.

- Ta praca to wątek, który nazwałam archeologia z mojej szuflady. Zbiegł z pandemią i tym, że w marcu zostaliśmy zamknięci w mieszkaniach. W tym ciężkim czasie zaczęłam w szczególny sposób odkrywać moje archiwa po bliskich i przyjaciołach. Tym odnalezionym rzeczom zaczęłam na nowo przywracać życie i budować nowe wątki - mówiła nam laureatka. Prace, które można zobaczyć na wystawie w Galerii w Ratuszu powstały z notatek studenckich teścia pani Joanny.

Drugą nagrodę - dyrektora Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie otrzymała Katarzyna Jurga. Trzecią nagrodę - starosty powiatu leszczyńskiego dostał Dominik Samol. Marta Bosowska to laureatka nagrody jury, Jakub Gołembski - nagrody przewodniczącego jury. Wyróżnienie dostał Marek Bańkowiak, a nagrodę - Promocja Młodych - Bogna Karpińska.

Teraz głos ma publiczność, która również może przyznać swoją nagrodę. Zarówno w Galerii w Ratuszu, jak i w Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich, dostępne są kupony plebiscytowe. Nagrodę otrzyma artysta, którego praca zgromadzi najwięcej kuponów. Głosowanie trwa do 6 listopada, wyniki poznamy 12 listopada.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzące z Funduszy Promocji Kultury.

Polecamy materiał filmowy z tego wydarzenia, który opublikowało MBWA.

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz