Zamknij

Teatr Miejski też dostał dotację z ministerstwa. Ale nie tak dużą jak gwiazdy disco polo

09:41, 15.11.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Ogromne kontrowersje budzi sprawa podziału Funduszu Wspierania Kultury. To pieniądze, które mają pomóc instytucjom kultury i artystom przerwać pandemię koronawirusa.

Fundusz to 400.000.000 zł, które trafiły do samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Listę beneficjentów Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało na swojej stronie internetowej. I wywołała ona spore emocje w mediach społecznościowych, bo okazało się, że milionowe dotacje trafiły do znanych nazwisk, m.in. do gwiazd disco polo.

Dofinansowanie otrzymało ponad 2 tysiące podmiotów. Wśród nich jest Teatr Miejski w Lesznie, który dostał 62.642 zł. To jedna z najniższych przyznanych kwot.

Dotacje zdecydowanie wyższe otrzymały np. Teatr Muzyczny w Gdyni - 4.000.000 zł, Teatr Muzyczny Roma - 4.000.000 zł, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego - 3.610.345 zł, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - 1.704.000 zł, Fundacja Imka (należąca do znanego aktora Tomasza Karolaka) - 1.632.160 zł, Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury - 1.800.000, spółka Golec Fabryka (należąca do Łukasza i Pawła Golców) - 1.894.670 zł oraz gwiazdy disco polo: zespół Weekend - 520.000 zł oraz Bayer Full - 550.000 zł, czy znani wokaliści Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży, Łukasz Zagrobelny, Natasza Urbańska, Justyna Steczkowska, zespół Pectus.

Minister Piotr Gliński odpowiadając na liczne komentarze dotyczące podziału tych środków napisał w mediach społecznościowych: "O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia" - podkreślił.

Pełna lista beneficjentów Funduszu Wspierania Kultury tutaj.

Aktualizacja: W niedzielę po południu, 15 listopada Ministerstwo Kultury ogłosiło, że "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

asas

4 0

jaki teatr taka dotacja, trudno to coś porównywać z takim Karolakiem co potrzebuje na nowe Ferrari :) 19:40, 15.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz