Zamknij

Henryk Derwich potrafił rozśmieszać swoich czytelników. Jego córka opowiedziała w jaki sposób jej poprawiał humor (zdjęcia)

08:29, 23.10.2021 jrs), Fot. Justyna Rutecka-Siadek Aktualizacja: 21:52, 24.10.2021
Skomentuj

- Ojciec chciał ludzi rozśmieszać na co dzień. Niektóre sytuacje są komiczne do teraz - w piątek w Bibliotece Ratuszowej mówiła Małgorzata Derwich-Pawela, córka znanego rysownika. Była gościem w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie, gdzie odbyła się promocja książki poświęconej Henrykowi Derwichowi i ogłoszono wyniki konkursu na prasowy rysunek satyryczny.

Henryk Derwich urodził się 23 października 1921 roku w Sulminie, zmarł 13 października 1983 roku w Poznaniu. Przez wiele lat był związany z Lesznem. Tutaj chodził do ochronki, uczył się w szkole powszechnej i muzycznej oraz gimnazjum Komeńskiego.

W stulecie urodzin artysty zorganizowano spotkanie w Bibliotece Ratuszowej. 

- Tata zawsze starał się przynosić ludziom uśmiech. Nawet w najtrudniejszych chwilach potrafił rozweselić i rozładować atmosferę. Jego popisowym numerem, kiedy widział, że jestem smutna, była musztra z miotłą. Nigdy nie mogłam zachować powagi - mówiła nam córka rysownika, którego rysunki były znane m.in. z łamów "Głosu Wielkopolskiego" i "Expressu Poznańskiego".

Spotkanie rozpoczął koncert uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie.

Podczas wydarzenia odbyła się promocja książki "100 rysunków na 100. Derwicha" wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie przy współfinansowaniu miasta Leszna.

Rozstrzygnięto także ogólnopolski konkurs na prasowy rysunek satyryczny, który organizowała MBP, a partnerami byli Urząd Miasta Leszna i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji w Poznaniu. Honorowy patronat sprawował prezydent Łukasz Borowiak.

Na konkurs wpłynęły 74 prace 21 autorów.

Nagrodę główną przyznaną przez prezydenta Leszna otrzymała Nika Jaworowska-Duchlińska z Baszkówki. Druga nagroda była dla Jerzego Czapiewskiego z Torunia, trzecia dla Alicji Wieczorek z Kielc.

Wyróżnieni to Robert Wyszyński z Warszawy, Martyna Kozieł z Kielc, Kamila Stańczyk z Rydułtowy i Dorota Cieślik z Warszawy.

 

 

(jrs), Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%