Zamknij
REKLAMA

Patron roku 2022 w Lesznie. Dokonał rzeczy niezwykłej, zginął tragicznie (film)

13:05, 12.01.2022 | Fot. Archiwum Wojciech Ratajczak
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent Leszna proponuje, aby Rok 2022 w Lesznie był Rokiem Leona Rozpendowskiego. W tym roku przypada 125. rocznica jego urodzin i 50. rocznica śmierci. 

Leon Rozpendowski (24 marca 1897- 10 lipca 1972) był postacią nietuzinkową. Przede wszystkim był artystą malarzem. W domach wielu leszczynian zapewne są jego obrazy. Był także współautorem wielkiego malowidła przedstawiającego bitwę na Psim Polu. Niestety, to dzieło zniknęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Poza tym Leon Rozpendowski był autorem kreacji do sztuk teatralnych, zajmował się renowacją obiektów sakralnych. Spod jego ręki wyszło też mnóstwo szyldów i reklam.

Leon Rozpendowski zasłynął także z tego, że udało mu się ocalić zdjęcia z egzekucji 20 mieszkańców Leszna. Zbrodni tej dokonali Niemcy, 21 października 1939 roku pod murem aresztu śledczego na placu Kościuszki. Rozpendowski zdobył te fotografie, a fotograf Radomir Kochowicz zrobił ich odbitki. Dzięki temu przetrwały do dzisiaj, posłużyły też jako dowody potwierdzające winę nazistów.   

Artysta zginął tragicznie. Został zamordowany w swoim domu przy ulicy Karasia przez swojego lokatora, który chciał mu ukraść pieniądze. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej.  

W uznaniu dorobku Leona Rozpendowskiego prezydent Leszna chce, aby Rok 2022 był nazwany imieniem i nazwiskiem artysty. Specjalna uchwała w tej sprawie ma być podjęta na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej Leszna. W ciągu całego roku planowanych jest wiele wydarzeń związanych z Rozpendowskim. Miasto zbiera też informacje i pamiątki po nim. Mieszkańcy, którzy mogliby się nimi podzielić są proszeni o  kontakt z Leszkiem Szabłowskim z Urzędu Miasta, email: [email protected], tel. 609 576 222.

O inicjatywie Roku Leona Rozpendowskiego rozmawiano we wtorek w programie "Lustra" w Telewizji Poznań. Uczestnikami debaty byli: wiceprezydent Piotr Jóźwiak, Marcin Kochowicz - dyrektor Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych oraz Janusz Skrzypczak, kolekcjoner, regionalista, kurator wystawy dzieł Leona Rozpendowskiego, która odbyła się w Lesznie w roku 2018. Polecamy audycję, można jej posłuchać tutaj.

(Fot. Archiwum Wojciech Ratajczak )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

????????

1 4

Czyli jak rozumiem, wielką zasługą pana Rozpendowskiego jest zdobycie zdjęć, z których ktoś inny zrobił odbitki? Państwo wybaczą, ale to są kpiny. 14:22, 12.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do ????do ????

5 2

Zanim kolejny raz napiszesz coś równie *%#)!& to zainteresuj się historią ocalenia tych zdjęć. A potem idź pod tablicę pomordowanych na placu Kościuszki i zapał znicz ofiarom. Może ci przebaczą twoją głupotę... Jak jesteś takim bohaterem, to się przedstaw kolego lub koleżanko! Bo oni są znani z imiona i nazwiska... Ale z ciebie głupek... 20:26, 12.01.2022


:):)

2 0

A ty jesteś Andrzej Duda :) 21:24, 12.01.2022


nicknick

3 0

Huczne obchody a co macie do zaoferowania młodzieży? Żadnych regularnych warsztatów fotograficznych, koła fotograficznego dla młodzieży, w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury. Zero oferty miasta Leszna a kiedyś były warsztaty fotograficzne, w Centrum Kultury i Sztuki, które lekką ręką zlikwidowaliście, w to miejsce teatr i tylko teatr, tam też żadnych otwartych regularnych warsztatów teatralnych czy okołoteatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Porównajcie się z Głogowem (który Was odwiedził), Włocławkiem (który odwiedziliście). W porównaniu z Głogowem czy Włocławkiem, zero oferty miasta. Od poniedziałku są ferie zimowe. Jaka jest oferta Miejskiego Ośrodka Kultury, oferta Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji? Jak dotąd - żadna. Tylko pływalnia edukacyjna (osobna jednostka) gotowa na ferie i zaprasza. To miasto jest tylko i wyłącznie dla władzy, mieszkańcy, szczególnie młodzież, są potrzebni tylko raz na parę lat, żeby głosowali albo przyszli, gdy trzeba salę zapełnić widownią. Żenujące. 18:15, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

domdom

6 0

Jeżeli mieszkał przy ul. K.Karasia, to w którym domu? Przydałaby się tam tablica pamiątkowa. 18:45, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

3 0

Artysta mieszkał też przy ul Wolności. 19:59, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gdziegdzie

4 0

Gdzie jest grób ś.p. Leona Rozpendowskiego? 20:07, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczegodlaczego

2 0

Dlaczego kościół św. Mikołaja, zarządca cmentarza przy ul.Kąkolewskiej (cmentarz parafialny) nie prowadzi internetowej ewidencji grobów? Nie chce się? Cmentarz komunalny przy ul.Osieckiej ma internetową ewidencję, potrafią, chcą. 09:05, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%