Zamknij
REKLAMA

Podróż z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem i nie tylko (zdjęcia)

11:00, 19.06.2022 | jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Przed starą synagogą przy ulicy Narutowicza w Lesznie stoi kilka plansz pokazujących fragmenty komiksów. To przedsmak tego, co tworzy najnowszą wystawę, na którą zaprasza Muzeum Okręgowe.

- Wystawa wpisuje się w klimat wakacji i w nastrój kultury popularnej. Jednocześnie ma charakter edukacyjny - mówi kurator wystawy Jakub Piwoński. - Chcieliśmy pokazać, że kultura popularna może z powodzeniem mówić o ważnych i trudnych treściach. 

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, kolekcjoner i znawca sztuki komiksu. Wchodzi ona w skład cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". 

- W Polsce, tam gdzie była pokazywana, cieszyła się dużym zainteresowaniem - dodaje J. Piwoński.

Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt ilustrowanych plansz, które pokazują fragmenty komiksów opowiadających o ważnych wydarzeń z historii Polski, od średniowiecza, po współczesność. Ich autorami są m.in. Henryk Jerzy Chmielewski, Grzegorz Rosiński, Marek Szyszko, Barbara Siedler, Krzysztof Gawronkiewicz i Jerzy Wróblewski.

Uzupełnieniem wystawy są oryginalne egzemplarze komiksów historycznych. Wśród nich między innymi: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, „Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „1956: Poznański Czerwiec” i „Solidarność - nadzieja zwykłych ludzi”.

- Mam 9-letniego wnuka Antosia, który jest wielkim miłośnikiem komiksu. Robi też rysunki do komiksów - powiedziała nam pani Anna, która zwiedziła wystawę. - Bardzo mi się podoba to co zobaczyłam. Ta wystawa to świetny pomysł.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny - lekcje muzealne opowiadające o historii komiksu oraz warsztaty jego tworzenia. 

W lipcu i sierpniu zaplanowano wykłady otwarte dotyczące sztuki komiksu i spotkanie z rysownikiem Krzysztofem Gawronkiewiczem, połączone z zajęciami warsztatowymi.

Wstęp na wystawę (czynna do 28 sierpnia) jest płatny.

[FOTORELACJA]6694[/FOTORELACJA]

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%