Zamknij
REKLAMA

Będzie konkurs na nową siedzibę muzeum w Lesznie

17.37, 18.08.2022 jrs, fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

W październiku 2021 roku województwo wielkopolskie za 2,5 mln złotych kupiło nieruchomość po dawnej Leszczyńskiej Fabryce Octu przy Alejach Jana Pawła II 13 w Lesznie z przeznaczeniem na siedzibę dla Muzeum Okręgowego. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej.

Nim tak się stanie zabytkowy budynek z roku 1928 musi być poddany renowacji.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu informuje, że we wrześniu zostanie ogłoszony konkurs, który ma wyłonić koncepcję architektoniczną.

Jego rozstrzygnięcie nastąpi w pierwszym kwartale 2023 roku.

- Adaptacja historycznego budynku i jego rozbudowa na atrakcyjnie zlokalizowanej działce w centrum miasta doskonale wpisuje się w projekty rewitalizacji substancji zabytkowej, a muzeum zapewni możliwość stworzenia nowoczesnego i perspektywicznego zaplecza magazynowego, edukacyjnego i wystawienniczego - zapowiada Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Dawna octownia jest wpisana do rejestru zabytków i cechuje się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz posiada potencjał jako poindustrialny budynek z możliwością rozbudowy. Powierzchnia działki, na której znajduje się historyczny obiekt umożliwia powstanie kompleksu budynków spełniających wszystkie potrzeby muzeum - informuje Urząd Marszałkowski, który przypomina, że budynek octowni przez wiele lat wystawiany był na sprzedaż.

- Cieszę się, że ten spory front rewitalizacyjny postępuje w całym województwie. Leszczyńskie Muzeum to jedna z ostatnich wojewódzkich samorządowych instytucji kultury, która przechodzić będzie modernizację. Liczę na to, że kolejna perspektywa unijna pozwoli nam dać tej placówce nowe życie. Przypomnę, że tylko w tym roku blisko 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na modernizację sceny głównej Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu (całkowita wartość zadania to blisko 40 mln zł), a ponad 7 milionów zostało przydzielonych na rozwój infrastruktury Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (całkowita wartość zadania to bez mała 28 mln zł) – podsumowuje marszałek M. Woźniak.

(jrs, fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Edzia Edzia

1 1

Ile to już trwa. A pozytywnej wizytówki miasta octownia z pewnością nie daje. 10:34, 19.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdlerAdler

1 0

Byle tylko pracownia projektowa uwzględniła to że w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem i placem manewrowym dawnej octowni są budynki mieszkalne. 07:34, 20.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%