Zapraszamy 6 grudnia 2024 o godz. 19:00 Leszno - woj. Wielkopolskie AULA COMENIANA Akademia Nauk Stosowanych. im. J. A. Komeńskiego, ul. Mickiewicza 5
Zespół ATMOSPHERE, rodzima formacja Marcina Rozynka, powstał w 1994 roku w Lesznie. Na festiwalu Warszawska Mokotowska Jesień Muzyczna 1994 zespół zajął II miejsce po Myslovitz. W roku 1996 zespół wygrał festiwal Marlboro Rock In i kontrakt z Sony Music Poland. Grupa w krótkim czasie zdobyła wiele nagród, od debiutu roku miesięcznika Tylko Rock, wraz z takim samym laurem od jego czytelników, po nominację do nagrody Fryderyk 97, grając przy tym na jednej scenie z wieloma gwiazdami rocka, od Foo Fighters po Simple Minds. Za nieodłączna część historii Atmosphere uznać można solową działalność Marcina Rozynka, zdobywcy między innymi Fryderyka w 2003 roku, autora pięciu płyt i przebojów takich jak Siłacz czy Najlepsze. Coraz Inaczej, to trzeci album Atmosphere, wydany po przerwie w 2023 roku. Materiał koncertowy jest energetyczną, okraszoną przebojami znanymi z radia i telewizji, mieszanką utworów z pierwszych płyt, solowych dokonań Marcina Rozynka i nowej płyty ATMOSPHERE.
Fanom dobrego i klimatycznego rocka tego zespołu przedstawiać nie potrzeba. Zespół Retrospective pochodzi z Leszna. Sekstet występowało na wielu festiwalach w roli headlinera. Warto wspomnieć o takich wydarzeniach jak niemiecki Progressive Promotion Festival w Russelsheim, Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu, Ostrów Rock Festiwal. W 2018 roku grupa pojawiła się na jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie festiwali muzyki progresywnej Night Of The Prog Festival w Loreley. W 2022 roku zespół zagrał we Włoszech na Veruno 2Days Prog + 1 Festival. Zespół ma na swym koncie 5 albumów studyjnych, utrzymanych w ciekawej, nowoczesnej konwencji progrockowej. Wielką siłą zespołu jest różnorodność muzyczna. Muzycy Retrospective poszukują bowiem swych inspiracji nie tylko w muzyce tuzów rocka progresywnego, ale także w muzyce metalowej czy w modnym dziś nurcie post-rocka. Nie obce są im charakterystyczne dla progrocka, długie rozbudowane kompozycje, które zestawiają z utworami krótszymi brzmiącymi nierzadko dość przebojowo!
Fot. Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera