Zamknij

To warto wiedzieć na temat nawożenia trawnika

artykuł sponsorowany + 10:35, 11.03.2020 Aktualizacja: 12:44, 11.03.2020
Skomentuj

Tak jak wszystkie rośliny, tak i trawy do bujnego wzrostu potrzebują składników pokarmowych, które powinniśmy dostarczać im poprzez nawożenie. W sklepach znajdziemy szeroki wybór nawozów do traw, więc jaki wybrać?
Sprawdź w tym sklepie nawozy do trawników

Mineralne nawozy do trawy

Znaczną część niezbędnych składników odżywczych trawy samodzielnie pobierają z gleby, ale azot, fosfor, potas muszą być uzupełniane za pomocą nawozów mineralnych. Dlaczego tak ważne są te składniki? Otóż azot to niezastąpiony stymulator wzrostu, poprawiający również krzewienie się traw, a przede wszystkim odpowiadający za ich soczyście zielone wybarwienie. To właśnie na azot trawy mają największe zapotrzebowanie, ponieważ jego duże ilości usuwa się wraz ze skoszoną trawą. Niedobór objawia się żółknięciem oraz karłowaceniem roślin. Nawozy o wysokiej zawartości azotu najlepsze efekty dają w maju i czerwcu, kiedy wzrost traw jest najintensywniejszy.

Potas potrzebny jest trawom do prawidłowego rozwoju, wpływa korzystnie na fotosyntezę oraz zwiększa ich odporność na mróz, choroby i szkodniki. Niedobór potasu powoduje poparzenia górnych części liści, ale przenawożenie również może mieć niekorzystne skutki i uniemożliwić roślinom pobieranie magnezu. Fosfor poprawia strukturę gleby i zwiększa wykorzystanie innych składników przez rośliny.

To jakie dawki poszczególnych składników zastosować zależy od czynników tj.: rodzaj gleby i gatunek traw, szybkość przepływu wody przez glebę czy częstotliwości koszenia. Nie ma idealnego wzoru zestawienia N:P:K, ale można przyjąć uniwersalną zasadę 4:1:2.

Nawożenie letnie i jesienne

To jaki nawóz do traw wybrać zależy głównie od terminu nawożenia. Do nawożenia letniego najlepiej wybierać nawozy mineralne o dużej zawartości azotu oraz o zwiększonej ilości potasu. Azot stymuluje rozwój traw i warunkuje ich wybarwienie dlatego najkorzystniej działa w okresie ich intensywnego wzrostu. Z kolei potas pomaga roślinom lepiej znosić letnie okresy suszy. W terminie jesiennym wybieramy nawozy zawierające głównie potas i fosfor. Zastosowanie w tym okresie dużej dawki azotu zbyt intensywnie pobudzi ich wzrost, a w tym okresie powinny już przygotowywać się do zimy. Może to doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej. W sklepach bez trudu odnajdziemy specjalnie opracowane mieszanki letnie i jesienne.

Wapń, magnez i żelazo też potrzebne

Oprócz podstawowych składników pokarmowych, które są niezbędne do wzrostu trawy, wyróżniamy również pierwiastki, które nie mają aż tak kluczowego znaczenia, ale ich wpływ jest istotny. Magnez występuje w niewielkich ilościach w glebie, ale czasem jego przyswajanie może być ograniczone przez wapnowanie lub duże ilości potasu i fosforu. Uzupełniamy go za pomocą tlenku magnezu. Żelazo powoduje ciemniejsze wybarwienie traw, co jest szczególnie pożądane jesienią, kiedy ich kolor blaknie, a nawożenie azotem jest niewskazane. Warto więc wybierać mieszanki jesienne zawierając w składzie ten pierwiastek.

Nawóz wapniowy stosujemy kiedy zachodzi konieczność wapnowania gleby. Zabieg ten reguluje pH gleby w przypadku jej dużego zakwaszenia.

Granulowany czy płynny?

Na rynku dostępne są nawozy do trawnika występujące w formie granulowanej lub płynnej. Bardziej popularne są nawozy granulowane, które równomiernie rozsypujemy na trawniku. Nawozy w tej formie stosujemy tylko na suchą trawę, a dopiero potem obficie podlewamy. Nawozy płynne to koncentraty, które mieszamy z wodą, a uzyskany roztwór stosujemy doglebowo lub dolistnie. Mają one bardziej interwencyjny charakter, ponieważ ich działanie jest szybsze. Warto również rozważyć zastosowanie tzw. nawozów długodziałających. Granulki takiego nawozu wolno rozpuszczają się w glebie wolno, a składniki pokarmowe uwalniane są stopniowo, dlatego ich działanie jest wydłużone.

Więcej na temat nawożenia i pielęgnacji trawnika przeczytasz tutaj

Materiał przygotowany we współpracy z partnerem handlowym

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%