Zamknij
REKLAMA

Jubileusz 115-lecia i zjazd absolwentów szkoły rolniczej w Bojanowie

08:10, 23.06.2022 | Tekst i fot. J.W
Skomentuj
REKLAMA

W najbliższą sobotę, 25 czerwca w Bojanowie odbędą się obchody 115-lecia szkoły rolniczej i zjazd absolwentów tej szkoły, czy raczej szkół, bo przez wiele lat był to Zespół Szkół Rolniczych, a obecnie Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego. W chwili utworzenia placówka była pierwszą w Wielkopolsce i drugą w Polsce średnią szkołą rolniczą. Do tej pory wykształciła około 11 tysięcy absolwentów.

 W 1907 roku szkołę założyli Niemcy, którzy wtedy stanowili większość mieszkańców Bojanowa. W Bojanowie i Lesznie działały niemieckie organizacje rolnicze i one zainicjowały utworzenie szkoły.

 - Niemiecka średnia szkoła rolnicza funkcjonowała do kwietnia 1918 roku, wtedy placówkę zamknięto z powodu trwającej jeszcze I wojny światowej i braku uczniów - mówi Krzysztof Wodyński, bojanowski regionalista.

 Ponownie szkoła została otwarta 9 września 1922 roku. To była już polska Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza o 3-letnim kursie nauczania - typ gimnazjum rolniczego. W 1954 roku nazwę szkoły zmieniono na Państwowe Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa, natomiast w 1976 roku na Zespół Szkół Rolniczych. W 1969 roku placówce nadano imię Powstańców Wielkopolskich i wręczono sztandar patrona. W 2013 roku szkoła kolejny raz zmieniła nazwę - na Zespół Szkół Przyrodniczo-Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego, a rok później otrzymała nowy sztandar.

Jubileusz i zjazd organizuje wraz ze szkołą komitet kierowany przez Czesława Kryszkiewicza (absolwenta z 1972 roku), przewodniczącego Towarzystwa Koleżeńskiego Bojanowiaków, który przewodniczy także komitetowi organizacyjnemu. Honorowym przewodniczącym zjazdu i jubileuszu jest natomiast Marianna Juchnowicz, wieloletnia, emerytowana nauczycielka chemii w "Rolniku".

- Mamy nadzieję, że zjazd i jubileusz przerodzi się w wielkie rodzinne spotkanie ludzi związanych ze szkołą – mówi Czesław Kryszkiewicz.

Na obchody jubileuszu i zjazd zapisało się około 500 absolwentów szkoły różnych roczników (od 1953 do 2018). Organizatorzy spodziewają się około 600 absolwentów, natomiast razem z zaproszonymi gośćmi około 700. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli marszałek Wielkopolski i minister rolnictwa.

W programie obchodów m.in. odsłonięcie tablicy nadającej imię Łucjana Kryszkiewicza - wieloletniego dyrektora szkoły – rondu pomiędzy dwiema stacjami paliw przy wyjeździe z Bojanowa w kierunku Leszna (około godz. 9.30), złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy szkole (godz. 11.15), przemarsz uczestników zjazdu ulicami miasta (godz. 11.30), msza święta (godz. 12), złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci pomordowanych mieszkańców Bojanowa, spotkanie uczestników zjazdu z przedstawicielami władz Bojanowa (godz. 13.15), uroczyste otwarcie zjazdu w amfiteatrze im. Mieczysława Stoora (godz. 14), nadanie dwóm osobom honorowego członkostwa w Towarzystwie Koleżeńskim Bojanowiaków, wyróżnienie honorowymi odznakami Zasłużony dla województwa wielkopolskiego i odznakami Zasłużony dla rolnictwa kilku osób, spotkanie zaproszonych gości w sali reprezentacyjnej im. Jana Sondla oraz spotkania koleżeńskie roczników na terenie szkoły (godz. 16), wieczorek towarzyski (od godz. 17).

Rejestracja uczestników zjazdu w sobotę od godz. 8 przy budynku głównym szkoły.

Do udziału w zjeździe można zapisywać się cały czas. Opłata wynosi 200 zł od osoby. Dane do przelewu: Komitet Organizacyjny Obchodów 115-lecia Szkolnictwa Rolniczego w Bojanowie. Numer konta: 08868200040051510020000020 Bank Spółdzielczy w Poniecu. W tytule wpłaty należy wpisać rok ukończenia szkoły/typ szkoły/klasę/nazwisko – nazwisko panieńskie.

(Tekst i fot. J.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%