Zamknij
REKLAMA

W Lesznie jest NIEWIDZIALNY ŚWIAT. Pierwsze takie miejsce w Europie (zdjęcia)

13:33, 28.06.2022 | jrs, fot. J. Rutecka-Siadek

Jak przestrzeń dookoła siebie postrzegają osoby z niepełnosprawnością? Tego można się dowiedzieć, ale przede wszystkim doświadczyć będąc w NIEWIDZIALNYM ŚWIECIE w firmie Multieducation przy ulicy Chopina 116a w Lesznie. To pierwsze takie miejsce w Europie, w którym zwiedza się pomieszczenia i wykonuje czynności dnia codziennego.

Nie będziemy wszystkiego zdradzać, bo właśnie o to chodzi, by samemu przekonać się jak to jest, kiedy otacza nas ciemność i nie wiadomo co znajduje się obok czy przed nami.

- Osoby z niepełnosprawnościami żyją tak jak wszyscy, ale muszą wypracować schematy funkcjonowania, by mogły bezpiecznie się poruszać i być samodzielnymi wykonując podstawowe czynności. Chcemy to uświadomić osobom pełnosprawnym, dlatego w tym projekcie wczują się w ich role - mówi Monika Hyżyk, prezes Zarządu Multieducation. - Kiedy my - osoby pełnosprawne, mamy różne wyobrażenia jak wygląda codzienność osób z niepełnosprawnościami, kiedy będziemy mieli możliwość doświadczyć tego na sobie, dopiero wtedy zdamy sobie sprawę jak wygląda życie osób niewidomych czy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wtedy możemy szukać rozwiązań, by ułatwić im funkcjonowanie.

Jak to zrobić najlepiej? Doświadczając czasowego ograniczenia modalności wzrokowej.

Temu służy przestrzeń w Multieducation, która przedstawia świat funkcjonowania osób niedowidzących i niewidomych. 

Natomiast w perspektywie jest udostępnienie przestrzeni, w której osoby pełnosprawne doświadczą na sobie jak wygląda codzienność osoby, której „nogami” jest wózek inwalidzki.

Usługa „NIEWIDZIALNY ŚWIAT” Multieducation jest przeznaczona dla wszystkich powyżej 7. roku życia.

- Zapraszamy szkoły, organizacje pozarządowe, osoby indywidualne i grupy co najmniej 8-osobowe, by doświadczyły czasowego ograniczenia możliwości wzrokowej - tłumaczy Monika Hyżyk.

- Nam, osobom niewidomym zależy, by społeczeństwo było jak najbardziej świadome naszej niepełnosprawności i było obyte z naszymi ograniczeniami, a temu służy Multieducation. Dziękujemy za to miejsce -  mówi Jędrzej Antkowiak, prezes Polskiego Związku Niewidomych w Lesznie, gość wernisażu, który towarzyszył otwarciu Multieducation. Autorem prac jest Arkadiusz Cyprian z Fundacji Balian Sport, która przyczyniła się do zrealizowania wystawy, podobnie jak Integracyjny Klub Sportowy i Koło Polskiego Związku Niewidomych.

***

Multieducation ulica Chopina 116a
tel. 502 656 981

http://www.niewidzialnyswiatleszno.pl/

[FOTORELACJA]6716[/FOTORELACJA]

 

(Ciekawe)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%