Zamknij

Wywieśmy flagi na 100-lecie powrotu Leszna do macierzy! To święto miasta!

08:09, 16.01.2020 | lm
REKLAMA
Skomentuj

17 stycznia 1920 roku - najważniejsza data we współczesnej historii Leszna. Po 127 latach miasta wróciło w granice wolnej Polski. Rankiem wojska niemieckie opuściły Leszno, a kilka godzin później mieszkańcy powitali na Rynku polskich żołnierzy.

To było wielkie wydarzenie dla miasta, jego nowych polskich władz, dla mieszkańców. Radość była ogromna. Domy, budynki przystrojone były narodowymi barwami, flagami biało-czerwonymi, girlandami uplecionymi z gałązek świerku.

Następnego dnia, 18 stycznia 1920 roku na Rynku odbyła się uroczysta defilada, na którą przybył generał Józef Dowbor-Muśnicki. Bronisław Świderski, lekarz tak opisał tamte wydarzenia: "Imponująca uroczystość wśród nastrojowej ciszy rozpoczyna się Mszą św. polową przy ołtarzu, zbudowanym przy wschodnim narożniku ratusza. Mimo zimy dzień piękny i słoneczny. (...) Zdawało się, że echo wyśpiewanej dopiero przez tłumy pieśni (Roty) wnosi się do Boga, jakoby wieczysta przysięga zgromadzonego ludu, że nigdy już nie odda tej ziemi i że nigdy tych polskich rubieży nie zwalczy odwieczny ich wróg".

Także teraz, 100 lat później powinniśmy radośnie świętować 17 stycznia. Stąd też apel prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka o wywieszenie flag narodowych, powstańczych, okolicznościowych. Do tego apelu przyłączyli się już m.ni. Młodzieżowa Rada Miasta Leszna. Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Unia Leszno. Przyłącza się też nasza redakcja - "ABC" i leszno24.pl.

Wywieśmy flagi już dziś, niech powiewają w piątek i sobotę, 17 i 18 stycznia!

Pokażmy, że cieszymy się z wolności, o którą walczyli nasi przodkowie pod zaborami, w czasie powstań styczniowego i listopadowego oraz podczas Powstania Wielkopolskiego.

[ZT]44958[/ZT]


 

(lm )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Silni w jedności.Silni w jedności.

2 0

Mam taką nadzieję, że flagi wywieszą mieszkańcy powiatu leszczyńskiego, samorządy powiatu i wszystkich gmin. Pięknie byłoby o 9:30 usłyszeć syreny w każdej miejscowości powiatu. Bądźmy spontaniczni jak powstańcy! Osobiście wywieszam i wspólnie z mieszkańcami Leszna radośnie obchodzę setną rocznicę powrotu do macierzy. Mieszkańcom i miastu życzę pomyślnego rozwoju. 10:35, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone