Zamknij

W Lesznie powstanie nowa uczelnia, kampus i teatr. Ma kształcić osoby sprawujące najważniejsze funkcje w państwie

14:36, 15.12.2021 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 10:55, 21.12.2021
Skomentuj

W styczniu 2022 roku w Lesznie odbędzie się konferencja naukowa, która zapoczątkuje działania związane z utworzeniem nowej uczelni - Collegium Nobilium Novum. Szkoła ma kształcić ludzi, którzy będą sprawować najważniejsze funkcje w kraju, samorządzie, państwowych spółkach i przyczynią się do rozwoju Polski oraz odbudowy jej znaczenia w Europie i świecie. Ma być odpowiedzią na kryzys, także moralny, obecnych elit.

O założeniach nowej uczelni mówił w środę, podczas konferencji prasowej w Lesznie, dr Włodzimierz Zydorczak, prezes Fundacji Collegium Nobilium Novum. Szkoła ma nawiązywać do Collegium Nobilium założonego w roku 1740 przez księdza Stanisława Konarskiego. Celem tamtej uczelni było "kształcenie młodego pokolenia Polaków w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności za losy kraju i wychowanie uczniów na przyszłą elitę społeczeństwa". Zdaniem dr Zydorczaka teraz także jest taka potrzeba.

- Obecna sytuacja w Polsce jest podobna do tej sprzed lat - podkreślał prezes Fundacji Collegium Nobilium Novum. I wymieniał te czynniki, która są tożsame z osiemnastowiecznymi: zagrożenia zewnętrzne, izolację Polski na arenie międzynarodowej, postępującą erozję instytucji państwa, słabnące więzi społeczne oraz upadek intelektualny i moralny klasy politycznej. 

Nowa uczelnia miałaby kształcić osoby, które w dobie coraz większych wyzwań współczesnego świata będą w stanie pokierować naszym krajem i przyczynić się do jego rozwoju.  

Dopytywaliśmy, dlaczego na miejsce powstania Collegium Nobilium Novum wybrano Leszno? Jest ku temu kilka powodów i mówił o nich nie tylko prezes Zydorczak, ale także obecni zdalnie na spotkaniu z mediami dwaj inni naukowcy: prof. dr hab. Bolesław Niemierko oraz dr Michał Daszkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Powody są takie: Leszno ma bogate tradycje związane z wielokulturowością i edukacją. To tutaj Jan Amos Komeński napisał swoje dzieło "Wielka dydaktyka". Z kształcenia młodych ludzi słynna była także pobliska Rydzyna. Za Lesznem przemawia także to, że znajduje się w Wielkopolsce - słynącej z pracy organicznej i ma bardzo dobre połączenia - kolejowe i drogowe oraz jest w połowie drogi między ważnymi ośrodkami akademickimi, jakimi są Poznań i Wrocław. Twórcy nowej uczelni chcą też, wzorem podobnych szkół w Europie, aby znajdowała się ona nie w stolicy, dzięki czemu nie ma być podatna na wpływy polityków.

Przygotowania do otwarcia Collegium Nobilium Novum już się rozpoczęły. Zainauguruje je konferencja naukowa "Edukacja dla demokracji", która odbędzie się 5 stycznia 2022 w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie. Udział w niej jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się przez formularz na stronie www.fcnn.pl .

Zwieńczeniem spotkania będzie pierwszy występ Teatru Collegium Nobilium Novum, w auli WSH o godz. 19. To będzie opera z epoki późnego baroku "La Serva Padrona" (Służąca Panią). Bezpłatne wejściówki można odbierać w rektoracie WSH przy ul. Królowej Jadwigi 10.

Collegium Nobilium Novum ma rozpocząć działalność w roku akademickim 2022/2023. Na początek mają to być roczne studia podyplomowe. Mogą z nich skorzystać absolwenci wyższych uczelni, nie ma ograniczenia wiekowego. Mile widziani będą także parlamentarzyści, samorządowcy, czy urzędnicy. Nauka najpewniej będzie odpłatna. Zajęcia odbywać się będą w WSH w Lesznie, a także - dla studentów z innej części kraju - na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Ukończenie tego studium ma być nobilitacją dla osób ubiegających się o ważne stanowiska, czy startujących w wyborach. W kolejnym roku uczelnia ma już prowadzić nabór na normalne studia - dla maturzystów. 

W planach jest także budowa uczelnianego kampusu i tu także pod uwagę jest brane Leszno. Jest już nawet wstępna lokalizacja siedziby Collegium Nobilium Novum, ale prezes Zydorczak nie chciał ujawnić szczegółów. Od początku działalności uczelni ma funkcjonować także uczelniany teatr, we współpracy z Teatrem Miejskim w Lesznie.

Fundacja Collegium Nobilium Novum chce także powołać Komisję Edukacji Narodowej. Jednym z zadań stowarzyszenia będzie prowadzenie tzw. latających uniwersytetów, a więc docieranie z wykładami do małych miejscowości. 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

eurekeurek

6 6

za durzo czytania ale w skrucie o co chodzi? 17:42, 15.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RR

5 2

O wykształcenie, przyda Ci się. 17:52, 15.12.2021


reo

ObywatelObywatel

10 4

Nie wiadomo czy sie smiac czy plakac ??? 18:25, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HarryHarry

7 1

Mamy 1 kwietnia czy jak? 19:10, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PetardaPetarda

5 5

Mam nadzieje, że PWSZ pożyczy uczelni swojego wykladowce, Łukasza Borowiaka. Wtedy to będzie petarda i prestiż godny Oxfordu. No i jeszcze Sławka Szczota. To będzie najlepsza uczelnia na świecie 19:24, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xcvbxcvb

5 3

Śmiechu warte. 21:03, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XyzXyz

5 5

Ja prdl...PWSZ pod kreską bo zamykają wydziały a tutaj mowa uczelnia
21:08, 15.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to jakiś absurdto jakiś absurd

1 2

Przyjęcie na uczelnię będzie wymagało spełnienia następujących warunków: Ukończenia 18 lat;
Posiadania matury; Posiadania paszportu szczepień przeciwko Covid; Uzyskania wymaganej liczby punktów preferencyjnych, przyznawanych za: wynik egzaminu; wynik rozmowy kwalifikacyjnej;
udokumentowaną, dotychczasową działalność społeczną, pracę w wolontariacie lub w organizacjach pozarządowych. (z zakładki: https://fcnn.pl/collegium/) 08:50, 16.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytaniapytania

1 2

Pan Włodzimierz Zydorczak sam wymyślił siedzibę Leszna? Nikt nie współpracował, nie zaprosił? Przecież Kościan, miasto Pana Włodzimierza Zydorczaka, też posiada tradycje. Dlaczego tutaj nie pojawia się nazwisko Piotr Jóźwiak? Czy wiceprezydent Leszna, Piotr Jóźwiak, będzie tam wykładowcą? Kto jest w zarządzie i radzie tej fundacji? Skąd taka tajemnica na temat instytucji, która będzie działała na terenie instytucji publicznej czyli Wyższej Szkoły Humanistycznej?


08:57, 16.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŻycieŻycie

0 0

Potrzeba kasy podatników na dziwne twory. 06:21, 17.12.2021


do Obywatelado Obywatela

2 2

Płakać trzeba nad tym miastem. 08:58, 16.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

europeurop

1 1

charakter ,,uczelni" katolicki mówi wszystko wiemy co potrafią od absolwentów kulu czy rydzykowej szkoły kler katolicki opanuje wszystkie dziedziny funkcjonowania społeczeństwa jak w średniowieczu 15:31, 19.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gagagagagagagagagaga

1 0

książkę o tym napisz albo do szkła kontaktowego zadzwoń 08:41, 22.12.2021


0%