Zamknij
REKLAMA

200-letnia kuźnia trafi do Wilkowic

09:54, 18.06.2019 | KAL
Skomentuj
REKLAMA

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej zmuszeni są rozbudować kuźnię w Regionalnej Izbie Kultury i Tradycji Wiejskich w Wilkowicach. Przywiozą unikatowe wyposażenie kuźni darowane przez potomków wielopokoleniowej rodziny kowalskiej z Jarocina.

- Taka byłaby wola naszego ojca i taka jest wola nasza, aby kuźnię przekazać w dobre ręce - wyjaśnił powody decyzji Jan Dąbrowski, którego ojciec, dziadek, pradziadek i prapradziadek byli jarocińskimi kowalami. - Chcemy, aby narzędzia, wyposażenie kuźni oraz przedmioty wykonane przez mojego ojca, posłużyły przyszłym pokoleniom do pełniejszego wyobrażenia o pracy kowala.

Jan Dąbrowski wraz z rodzeństwem nie mogli lepiej trafić, gdyż pasjonaci z lipieńskiego stowarzyszenia od dawna pragnęli urządzić w wilkowickiej izbie dobrze wyposażoną starą kuźnię. 

W poniedziałek przedstawiciele stowarzyszenia i Jan Dąbrowski podpisali w Lesznie akt notarialny o przekazaniu wyposażenia.

- W najbliższych tygodniach czeka nas sporo pracy, między innymi przy urządzeniu kuźni w Wilkowicach - mówi Sylwester Przydrożny, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej.  - Wszystko musi być gotowe na 1 września, kiedy wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach zaprosimy szeroką publiczność na kolejną edycję imprezy plenerowej "Dawno, dawno temu na wsi". W przyszłości chcielibyśmy organizować w naszej kuźni warsztaty kowalskie dla młodzieży.    

(KAL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%