Zamknij

Uczyli młodych bezpiecznej jazdy (zdjęcia)

16:48, 25.03.2025 Aktualizacja: 12:52, 27.03.2025
Skomentuj

„Odpowiedzialny za kółkiem” - pod takim hasłem w Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie odbyła się we wtorek, 25 marca konferencja zorganizowana przez leszczyńską policję. Była skierowana do nastolatków, którzy już mają albo niedługo będą mieli prawo jazdy.

W konferencji oprócz ponad 200 uczniów leszczyńskich szkół ponadpodstawowych wzięli udział m.in. Maciej Bednik z Automobilklubu Wielkopolski , Hieronim Majewski - egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie, czy aspirant sztabowy Jacek Poczekaj - zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

W trakcie seminarium mówiono o tym jakie wykroczenia drogowe popełniają najczęściej młodzi kierowcy i co oznacza określenie „młody kierowca”. Używa się go w wielu publikacjach i dla lepszego, jak najbardziej przystępnego zobrazowania tematu tym terminem posługiwano się też na spotkaniu w ANS, ale tak naprawdę taka nazwa nie wynika z żadnej ustawy. „Młody kierowca” to pojęcie względne, używane popularnie. Podobnie jest z „ograniczeniami dotyczącymi młodych kierowców”, gdyż w rzeczywistości nie ma żadnych ograniczeń poza liczbą punktów karnych. Jest natomiast sporo konsekwencji czekających „młodego kierowcę” w razie popełnienia przestępstwa drogowego lub wykroczeń drogowych.

Pewnego rodzaju ograniczenia (np. prędkościowe) oraz obowiązki ciążące na „młodym kierowcy” zostały określone w rozdziale 14 (Okres próbny) i art. 91 Ustawy o kierujących pojazdami z 2011 roku, ale nie weszły w życie ze względów technicznych (zostały wstrzymane Ustawą z 2018 roku o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). Zapisy o tych ograniczeniach i obowiązkach są więc martwe.

Zatem, co najistotniejszego dotyczy tak zwanych młodych kierowców? Otóż, kierujący (niezależnie od jego wieku) posiadający pierwsze prawo jazdy (nie tylko kategorii B) krócej niż rok od chwili wydania po raz pierwszy dokumentu może uzbierać maksymalnie 20 punktów karnych. Powyżej tej granicy traci prawo jazdy i ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a więc - w tym przypadku - jest traktowany jako osoba, która nigdy prawa jazdy nie posiadała. W związku z tym swoją historię za kółkiem musi zaczynać od nowa – przejść kurs nauki jazdy i przystąpić do egzaminów na prawo jazdy.

„Młody” kierujący traci prawo jazdy także w sytuacji gdy w ciągu 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy dokumentu popełni choćby jedno przestępstwo drogowe lub trzy wykroczenia polegające między innymi na spowodowaniu zagrożenia w ruchu drogowym, jeździe w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka (narkotyku), przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30 km/h, naruszeniu zakazu wyprzedzania czy też zakazów dotyczących przejazdu przez tory kolejowe. W tym przypadku również ma cofnięte uprawnienia i musi przejść kurs nauki jazdy i przystąpić do egzaminów na prawo jazdy.

Podczas spotkania w ANS Maciej Bednik wymienił główne zagrożenia na drogach, omówił przyczyny i skalę śmiertelnych wypadków drogowych, podkreślił jak ważne dla bezpieczeństwa jest stosowanie w pojazdach pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych oraz używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych.

Egzaminator WORD mówił o tym jak przebiega przygotowanie się do egzaminu na prawo jazdy, wymienił błędy najczęściej popełniane przez zdających, wskazywał na co należy zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń na drodze.

O tym na czym polega odpowiedzialność za kierownicą mówiła też młodzież z grupy „PaT” z II Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie.

Po konferencji młodzież mogła skorzystać z symulatora dachowania z Automobilklubu Wielkopolski oraz sprawdzić swoją koordynację wzrokowo–ruchową przy wykorzystaniu aparatu Piórkowskiego oraz alko i narko gogli.

(J.W. Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OnoOno

0 0

Przede wszystkim wyobraźnia i odpowiedzialność gdyz to nie piaskownica lecz drogi publiczne i nie 'siedzieć mi na ogonieZ'!

12:38, 28.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%