Zamknij
REKLAMA

Trwa akcja Pasy. Do końca dnia!

10:55, 14.03.2019 | J.W, Fot. Freepeak
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj, w czwartek, leszczyńscy policjanci prowadzą akcję Pasy, podczas której zwracają szczególną uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w pojazdach w prawidłowy sposób, a więc m.in. w fotelikach.

Policja przypomina, że jazda bez pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko odniesienia poważnych obrażeń ciała nie tylko w czasie wypadku, ale także podczas zwykłej kolizji, czy nawet w wyniku gwałtownego hamowania.

W chwili zderzenia na kierowcę i pasażerów działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą kilka ton. Nie siedzi dalej na fotelu samochodowym tylko uderza w deskę rozdzielczą pojazdu, szybę, obija się o siedzenia. Jeśli jest pasażerem siedzącym z tyłu, uderza w ogromną siłą w przednie fotele i siedzące w nich osoby, powodując obrażenia u nich i u siebie. Zdarza się nawet, że osoba niezapięta w pasy podczas zderzenia wypada z samochodu.

- Należy także pamiętać, że wiele z aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa pojazdu zakłada, że kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy - tłumaczy Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Dotyczy to na przykład poduszek gazowych, które zadziałają właściwie tylko wówczas, gdy kierujący i pasażerowie mają zapięte pasy.

Policja przypomina, że młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, który należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, karetek pogotowia i radiowozów. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu tych przypadkach. Dlatego zawsze należy przewozić dziecko w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach do przewozu dzieci.

Kierowcy, który podczas jazdy nie korzysta z pasów bezpieczeństwa, grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Kierowca dostaje mandat w takiej samej wysokości także wtedy,  gdy pasów nie ma zapiętych pasażer. Poza tym 4 punkty karne. W takiej sytuacji karany jest również pasażer (mandat 100 zł). Z kolei za przewożenie dziecka bez lub poza fotelikiem grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

- Pasów nie zapina się dla policji, tylko dla własnego bezpieczeństwa - dodaje Żymełka.
Policyjna akcja "Pasy" potrwa do końca dnia.

 

 

(J.W, Fot. Freepeak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz