Zamknij
REKLAMA

Oszuści podszywający się pod policjantów mogą pojawić sią w Lesznie. Należy zachować czujność i rozwagę

20:37, 20.05.2020 | J.W. Fot. archiwum
Skomentuj
REKLAMA

Policja przestrzega starsze osoby, ale nie tylko, przed oszustami, którzy wyłudzają duże kwoty pieniędzy. Niedługo mogą szukać ofiar w Lesznie i okolicy.
To przestępcy posługujący się metodą "na policjanta", wykorzystywaną już wiele razy w celu wyłudzenia pieniędzy od łatwowiernych ludzi. Tak było w ostatnich dniach w innych rejonach Wielkopolski. W ciągu tygodnia przestępcy oszukali w całym województwie 10 osób (nie tylko starszych) i wyłudzili od nich od 10.000 zł do 120.000 zł. W sumie prawie pół miliona złotych! Wszystkie osoby dały się nabrać na "legendę" o ataku hakerów na prywatne konta bankowe. Pokrzywdzeni podali oszustom swoje loginy do kont i kody dostępu.

 - To stara, wyświechtana sztuczka złodziei i zarazem oszustów - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Telefonują na numery stacjonarne, bo takie telefony mają w domach przede wszystkim starsze osoby, a one są najbardziej łatwowierne. Numery tych telefonów wyszukują w starych książkach telefonicznych. Dzwoniąc, podają się za policjanta, funkcjonariusza CBS, czy CBA. Opowiadają, że pieniądze seniora zgromadzone w banku nie są bezpieczne, bo polują na nie hakerzy, którzy chcą włamać się do konta, a policja o tym wie. Przekonują, że można się przed tym uchronić, jeśli przeleje się oszczędności na inne konto - policyjne. Tam będą bezpieczne, a policja złapie oszustów. Po takiej opowiastce proszą wytypowaną ofiarę o podanie numeru konta i danych umożliwiających zalogowanie się do niego. Tego rodzaju przestępstwa albo próby takich oszust i wyłudzenia pieniędzy już niejednokrotnie zdarzały się w Lesznie i okolicy. Było też oszustwo, gdzie przestępcy podszywający się pod policję zadzwonili do starszej osoby i powiedzieli, że jej córka spowodowała wypadek drogowy, więc dla odpowiedniego załatwienia sprawy potrzebne są pieniądze.

Policja przestrzega, żeby nigdy nie przekazywać obcym osobom danych umożliwiających logowanie się do konta bankowego, ani gotówki, jeśli się jej domagają. Warto też wiedzieć, że policja nigdy nie telefonuje do nikogo w temacie prowadzonych dochodzeń, ani tym bardziej nie domaga się pieniędzy na załatwienie takich spraw. W razie jakichkolwiek podejrzeń podczas telefonicznej rozmowy należy natychmiast przerwać połączenie. Wtedy powinien być ciągły sygnał w słuchawce. Natychmiast też należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

Policja apeluje też do młodszych członków rodzin, aby przestrzegały swoich rodziców, czy dziadków przed takimi oszustwami.

- W przypadku każdego podejrzanego telefonu należy od razu skontaktować się z policją - dodaje Żymełka. - Były już sytuacje, że natychmiastowe powiadomienie o podejrzeniu oszustwa pozwoliło ustalić i zatrzymać przestępców.

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA