Zamknij

Oszuści i fake newsy o poszczepiennych zgonach. To może cię drogo kosztować!

13:32, 11.05.2021 | J.W. Fot. Wielkopolska Policja
Skomentuj
REKLAMA

Oszuści wymyślili kolejny sposób, aby wyłudzić dane od nieostrożnych osób albo przejąć ich internetową tożsamość.

Generalnie chodzi o zaintrygowanie przesłaną wiadomością i ta metoda jest znana od dość dawna, ale jej mutacją jest facebookowy fake news o zgonach po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19. Policja przestrzega przed klikaniem w linki znajdujące się w takich informacjach.

Fake news o kilkunastu osobach zmarłych w jednym czasie i miejscu po podaniu im szczepionki przeciwko Covid-19 pojawił się na Facebooku w ostatnich dniach.

- To post, który ma odsyłać do szczegółowego artykułu i video na ten temat. Aby przeczytać więcej i obejrzeć filmik trzeba kliknąć w link i podać swoje dane. To jednak podstęp oszustów - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji, przytaczając ostrzeżenie przed takimi fake newsami, które zamieszczone jest także na internetowej stronie wielkopolskiej policji.

Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, natomiast w tym przypadku to pierwszy krok do utraty sporej sumy pieniędzy. Po kliknięciu w link pojawia się bowiem prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów.

Policja zauważa, że co jakiś czas na Facebooku pojawiają się fałszywe, sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują. Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni itp. W przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci lub zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów często wskazują, że informacja zawiera nagranie video pokazujące przebieg całego zdarzenia, a wczasach obrazkowych nic tak nie przyciąga jak filmik.

Gdy przestępcy wyłudzą w ten sposób nasze dane osobowe i podszyją się pod naszą tożsamość na Facebooku, mogą ją dowolnie wykorzystać, na przykład prosząc naszych znajomych o drobną pożyczkę przy wykorzystaniu numeru blik, potrzebnego do wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Policja przestrzega przed klikaniem w linki w postach odsyłające do sensacyjnych informacji i apeluje, aby nigdy w takich, czy innych sytuacjach nie przekazywać swoich danych personalnych, gdyż każdy kto o to prosi jest potencjalnym oszustem chcącym wzbogacić się cudzym kosztem. Aby tego uniknąć, należy też korzystać z wiarygodnych, znanych i sprawdzonych przez siebie źródeł informacji.

Dodajmy, że „fejkowe” strony internetowe zawsze tworzone są na zagranicznych serwerach, aby utrudnić pracę organom ścigania.

 

(J.W. Fot. Wielkopolska Policja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%