Zamknij

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce a w Europie

14:59, 25.01.2023 . Aktualizacja: 15:01, 25.01.2023

Własne mieszkanie to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa. Co jednak zrobić, jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy na zakup nieruchomości? Masz dwie opcje: nadal mieszkać z rodzicami (co z pewnością nie jest zbyt komfortowe) lub zdecydować się na wynajem lokalu. Na rynku rośnie zwłaszcza popularność mieszkań na najem instytucjonalny. Dowiedz się, jak wygląda ten sektor nieruchomości w Polsce i w Europie.

Jak wygląda rynek najmu instytucjonalnego w Polsce?

Najem instytucjonalny, czyli wynajem lokali od przedsiębiorców, to raczkujący sektor nieruchomości w Polsce. Mieszkania oferowane przez firmy (już udostępnione lub dopiero w budowie) stanowią obecnie zaledwie ok. 1% całego rynku najmu. Jednak zainteresowanie nimi jest znacznie wyższe i ciągle rośnie. Dobrze to widać na przykładzie firmy PFR.

Popularność tego typu nieruchomości wynika z wielu czynników. Dzieje się tak m.in. dlatego, że:

  • mieszkania są dostępne dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny. Jako najemca musisz mieć tylko zdolność czynszową, czyli zarabiać tyle, żeby wystarczyło na opłaty za wynajem;
  • lokale są objęte dopłatami do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Możesz zatem zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie;
  • nieruchomości są nowe i można je urządzić w dowolny sposób. Dzięki temu możesz stworzyć przestrzeń w swoim stylu, w której będziesz czuć się komfortowo;
  • umowa na mieszkanie będzie trwać tak długo, jak będziesz płacić czynsz. Podczas najmu instytucjonalnego nie ma ryzyka, że właściciel nagle wyrzuci Cię z lokalu, ponieważ ktoś zechce zapłacić mu więcej. Buduje to poczucie bezpieczeństwa.

Mieszkania od przedsiębiorców to świetna alternatywa dla nieruchomości od prywatnych osób.

Jak wygląda najem instytucjonalny w Europie?

Rozważasz wyjazd za granicę i szukasz odpowiedniego miejsca do zamieszkania? Sprawdź ofertę lokali na najem instytucjonalny. W zachodniej Europie ten sektor rynku nieruchomości jest świetnie rozwinięty i mieszkania tego typu stanowią średnio 16% dostępnych ofert. Wśród krajów, które dysponują największą liczbą mieszkań na najem instytucjonalny, można wymienić np. Niemcy, Hiszpanię czy Szwecję. Tego typu nieruchomości stanowią tak ok. 30% wszystkich nieruchomości na wynajem.

Wiele wskazuje na to, że liczba takich lokali w Europie będzie rosnąć w ciągu najbliższych lat. Wynika to ze zmian gospodarczych, ale także z mentalności młodych ludzi. Pokolenie Z (osoby urodzone pomiędzy 2000 a 2012 rokiem) nie ma potrzeby kupowania nieruchomości na własność. Ponadto wielu jego przedstawicieli pracuje zdalnie. A to pozwala im często zmieniać miejsce zamieszkania. Dlatego też najem instytucjonalny to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ umożliwia szybką przeprowadzkę się bez zbędnych formalności. 

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce jest znacznie mniejszy niż w Europie. Jednak istnieje szansa, że już za kilka-kilkanaście lat będzie on na poziomie rozwoju jak w Niemczech czy Hiszpanii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%