Zamknij

Gdzie i jak zacząć szukać pracy bez doświadczenia

09:55, 08.02.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:55, 08.02.2023

Wielu z nas wpada w błędne koło, kiedy nie podejmuje pracy bez doświadczenia, ale trzeba zdobyć doświadczenie. Gdzie więc i jak zacząć szukać pracy bez doświadczenia? Powiemy Ci w artykule.

Dawno minęły czasy, kiedy praca na całe życie w jednej firmie była uważana za udaną karierę. Dziś zawód można zmienić w każdym wieku, a brak doświadczenia raczej nie stanie się przeszkodą w zatrudnieniu. Najważniejsze to jest przygotowanie do wyszukiwania: poprawnie napisz CV, przejdź do Jooble, wpisz w wyszukiwarkę, na przykład, Leszno aktualne wakaty i prześlij swoje CV na kilka stanowisk jednocześnie. I nie bój się wykonać zadania testowego!

Brak doświadczenia nie oznacza, że nie możesz znaleźć pracy. Oznacza to po prostu, że musisz strategicznie podejść do poszukiwania pracy. Poniższe znajdują się wskazówki, aby Ci w tym pomóc.

1. Wyszukuj stanowiska na poziomie podstawowym (entry-level).

Stanowiska na poziomie podstawowym to najwcześniejsze stanowiska na ścieżce kariery. W przeciwieństwie do wyższych stanowisk, stanowiska na poziomie podstawowym nie wymagają od kandydatów wieloletniego doświadczenia zawodowego. W rezultacie skoncentrowanie poszukiwań na stanowiskach podstawowych zwiększy Twoje szanse na znalezienie pracy, która może prowadzić do czegoś jeszcze większego.

Istnieje kilka sposobów na znalezienie pozycji na poziomie podstawowym w Internecie:

  • Przejdź do platformy z ofertami pracy i wyszukaj „entry-level [nazwa stanowiska]”. Na przykład osoba poszukująca podstawowego stanowiska w marketingu może wyszukać „marketing entry-level” na Jooble.
  • Wyszukaj tytuł konkretnego stanowiska w dziedzinie, która cię interesuje, i wyszukaj ten tytuł na stronie z ofertami pracy. 
  • Przejdź do strony z ofertami pracy firmy lub firmy, która cię interesuje, i wyszukaj wszelkie dostępne stanowiska na poziomie podstawowym.

2. Dostosuj swoje CV.

Twoje CV jest okazją do podkreślenia wartości, jaką możesz wnieść do swojego następnego pracodawcy. Ale nie wszyscy pracodawcy wymagają tych samych umiejętności, doświadczenia lub kwalifikacji – nawet jeśli ogłaszają się na to samo stanowisko.Pracodawcy mają różne potrzeby i będą podkreślać różne aspekty pracy w opisie stanowiska. W rezultacie ważne jest, aby dostosować swoje CV do każdego konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz, aby zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Aby dostosować swoje CV, wykonaj poniższe czynności:

1. Stwórz “uniwersalne” CV z kwalifikacjami, doświadczeniem i umiejętnościami, które Twoim zdaniem powinny być podkreślone na stanowisku, które cię interesuje.

2. Po określeniu stanowisk, które cię interesują, przeczytaj każdy opis stanowiska i podkreśl umiejętności, doświadczenia i kwalifikacje, które pasują do twoich na tym konkretnym stanowisku.

3. Dostosuj swoje “uniwersalne” CV do każdej pracy, podkreślając konkretne umiejętności i doświadczenia, które zostały podkreślone w odpowiednich ogłoszeniach o pracę. Jeśli to możliwe, staraj się odzwierciedlać używany język, aby ułatwić sobie korzystanie z automatycznych narzędzi rekrutacyjnych, takich jak systemy śledzenia kandydatów.

4. Dostosuj swój list motywacyjny, podkreślając te same umiejętności i doświadczenie, które podkreśliłeś w swoim CV, ponownie używając sformułowań podobnych do stanowiska.

5. Aplikuj i powtarzaj dla przyszłych stanowisk.

3. Podkreśl swoje uniwersalne umiejętności.

Twoje uniwersalne umiejętności to umiejętności, które przenosisz z jednej pracy do drugiej. Może to być wszystko, od umiejętności technicznych („hard”), takich jak kodowanie i tworzenie schematów, po poszukiwane umiejętności osobiste („soft”), takie jak komunikacja, rozwiązywanie problemów oraz umiejętność radzenia sobie ze złożonością i niejednoznacznością.Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie, podkreślenie swoich odpowiednich uniwersalnych umiejętności jest dobrym sposobem na zademonstrowanie pracodawcy swojej wartości. Na przykład, osoba ubiegająca się o pracę jako wsparcie IT na poziomie podstawowym może podkreślić umiejętności komunikacyjne, które rozwinęła wcześniej na stanowisku sprzedaży lub jako członek klubu dyskusyjnego w szkole średniej.

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, prawdopodobnie posiadasz już niektóre umiejętności potrzebne do wykonywania następnej pracy, nawet jeśli wcześniej nie pracowałeś w terenie.

4. Podkreśl swoją edukację i zajęcia pozalekcyjne.

Doświadczenie zawodowe nie jest jedyną rzeczą, która przygotowuje nas do pracy – podobnie jak nasza dotychczasowa edukacja i zajęcia pozalekcyjne.

Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia zawodowego, rozważ podkreślenie umiejętności, które rozwinąłeś podczas studiów lub jako część organizacji. Na przykład osoba ubiegająca się o stanowisko projektanta UX na poziomie podstawowym może podkreślać konkretne umiejętności, których nauczyła się na kursach zorientowanych na projektowanie, które ukończyła jako student. Niedawny absolwent szkoły średniej ubiegający się o pracę jako serwer może podkreślić umiejętności komunikacyjne, które doskonalił jako członek organizacji przywódczej społeczności.

5. Zdobądź doświadczenie poprzez staż, wolontariat lub samodzielne działanie.

Jeśli masz trudności ze zidentyfikowaniem odpowiednich umiejętności, które przygotują cię do wymarzonej pracy, rozważ staż lub wolontariat w organizacji, która może zapewnić niezbędne doświadczenie.

Dzięki stażom i możliwościom wolontariatu możesz zapoznać się z branżą i zrozumieć codzienne zadania, jednocześnie uzupełniając swoje CV odpowiednim doświadczeniem.

Na przykład ktoś, kto chce znaleźć pracę jako kierownik projektu, może zostać wolontariuszem w organizacji charytatywnej, która organizuje akcje porządkowe w całym mieście, aby zdobyć doświadczenie w pracy nad projektami na dużą skalę. W międzyczasie aspirujący menedżer mediów społecznościowych może odbyć staż u kierownika marketingu start-upu, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w obsłudze kont społecznościowych firmy.

Możesz wziąć sprawy w swoje ręce, pracując nad portfolio, które pokazuje Twoje umiejętności. Może to być dobry sposób na podkreślenie swoich umiejętności potencjalnym pracodawcom za pomocą rzeczywistych przykładów.

6. Kontynuuj i oceń swoją taktykę.

Każde poszukiwanie pracy odróżnia się. Podczas gdy niektórzy mogą znaleźć pracę w ciągu kilku tygodni, inni uważają, że może to zająć wiele miesięcy. Średni czas potrzebny na znalezienie pracy wynosi ponad pięć miesięcy, ale w niektórych przypadkach może być nawet dłuższy.

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na poszukiwanie pracy, więc nie zniechęcaj się, jeśli trwa to dłużej niż oczekiwano. Możesz dostać pracę. Możesz jednak rozważyć dostosowanie swojej strategii. Na przykład, być może powinieneś poświęcić więcej czasu na rozwijanie swojej sieci osobistej. Możesz też rozważyć odbycie stażu lub wzięcie udziału w kursie edukacyjnym.

Wzmocnij się, będąc proaktywnym podczas poszukiwania pracy.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%