Kupno okien do nowego domu lub wymiana nieszczelnej stolarki okiennej w mieszkaniu jest niemałą inwestycją wymagającą rzetelnego przygotowania. Producenci okien oferują produkty o zróżnicowanych parametrach, wielkości, wykończeniu. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na szczelność okien, ich żywotność, komfort użytkowania, zdolność tłumienia dźwięków czy odporność na wyważenie jest budulec ram. Do najbardziej uniwersalnych i najczęściej kupowanych okien bez wątpienia zaliczamy modele z PVC. Jednak w ostatnim czasie na rynku pojawiła się dla nich poważna konkurencja: okna hybrydowe. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie zalety mają okna hybrydowe? Sprawdź!
Okna z ramami z PVC, czyli wytrzymałego polimeru syntetycznego, od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. I nic w tym dziwnego: profile z nowoczesnego tworzywa sztucznego są wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne, a ze względu na doskonałe parametry izolacyjne mogą być stosowane w budynkach energooszczędnych. Dostępne standardowo w białym kolorze ramy nie niszczeją pod wpływem ekspozycji na wilgoć, mróz i wysoką temperaturę. Z biegiem lat mogą za to pokrywać się żółtawymi plamami. W odróżnieniu od ram drewnianych, pielęgnacja plastikowych profili nie jest czasochłonna i wymagająca.
Do niedawna przeszklenia osadzone w białych ramach o standardowej grubości pasowały do projektu niemal każdego budynku. Dzisiaj, ze względu na dynamiczne zmiany trendów w budownictwie, poszukujemy bardziej subtelnych, eleganckich rozwiązań. Wydawać by się mogło, że lukę na rynku doskonale wypełniają okna aluminiowe z wąskimi, smukłymi profilami. Niestety, aluminium jest przewodnikiem, zarówno ciepła, jak i dźwięku, co obniża parametry całej konstrukcji. Odpowiedzią na zmieniające się standardy rynku budowlanego i potrzeby klientów są okna hybrydowe – innowacyjne przeszklenia dopracowane pod kątem estetycznym i funkcjonalnym. Jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście, to nic dziwnego. Mowa tu bowiem o relatywnie młodym rozwiązaniu technologicznym, które wciąż przebija się do świadomości masowego rynku.
Historia okien hybrydowych rewolucjonizujących europejski rynek rozpoczyna się w 2008 roku. To właśnie wtedy do produkcji okien po raz pierwszy wykorzystano kompozyt wzmacniany włóknem szklanym – innowacyjny materiał, który do tej pory znajdował zastosowanie wyłącznie w branży lotniczej oraz w bolidach F1. Udoskonalona wersja tego tworzywa stała się głównym budulcem szczelnych, efektownych i solidnych okien z gamy produktów HYBRID X marki Eurocolor.
Zaprojektowane z najwyższą starannością okna hybrydowe stanowią kompromis pomiędzy gustownymi oknami z ramami z aluminium a energooszczędnymi oknami PVC. Rdzeń okien HYBRID X wyprodukowany został z kompozytu hybrydowego, natomiast warstwa zewnętrzna – wzmacnianego tworzywa PVC z technologią HF.
Czy warto zainwestować w okna hybrydowe? Zalety produktów z logo Eurocolor mówią same za siebie. Okna hybrydowe z profilem o szerokości zaledwie 86 mm mogą osiągać pokaźne rozmiary, przez co wykorzystywane są przy realizacji designerskich budynków wznoszonych według najświeższych trendów architektonicznych. Przeszklenia osiągają imponujące gabaryty dzięki systemowi zintegrowanych wzmocnień kompozytowych oraz dodatkowym wzmocnieniom stalowym. Połączenie komponentów procentuje nieprzeciętną wytrzymałością (materiał hybrydowy osiąga wyniki lepsze nawet o 50% od tradycyjnego PVC). W efekcie okna hybrydowe EUROCOLOR HYBRID X są odporne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia powstające na skutek działania promieni słonecznych, pęknięcia czy odbarwienia.
Wybierając okna hybrydowe, wyświadczasz małą przysługę Matce Naturze, a jednocześnie odciążasz domowy budżet. Możesz mieć pewność, że inwestycja w stolarkę okienną na miarę przyszłości szybko zwróci się w postaci niskich rachunków za energię niezbędną do ogrzania domu. Współczynnik UW dla okien hybrydowych ze stalowymi wzmocnieniami przyjmuje ekstremalnie niską wartość na poziomie 73 W/m2K. Tak imponujący wynik udało się osiągnąć dzięki dopracowaniu konstrukcji: połączeniu tworzywa hybrydowego, szyby dwukomorowej z ciepłą ramką, dodatkowej uszczelki MD oraz specjalnej przegrody pod uszczelką. Konstrukcja uszczelniona jest przez trzy opatentowane uszczelki obwiedniowe oraz główną uszczelkę środkową MD, które zgrzewane są razem z profilem okiennym. Na liście zalet nowoczesnych okien nie może zabraknąć zdolności do tłumienia dźwięków. Nie mamy wątpliwości, że wymiana wysłużonych okien na modele hybrydowe podniesie komfort życia osobom mieszkającym w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy czy w bliskim sąsiedztwie torów kolejowych.
Ile kosztują okna hybrydowe? Cena kosmicznych modeli okien jest zupełnie przyziemna. Koszty zakupu okien zależą od wielu czynników, przede wszystkim wybranego wariantu oraz wielkości przeszkleń. Skontaktuj się z przedstawicielem producenta albo odwiedź jeden z salonów partnerskich, aby poznać szczegółowy kosztorys okien skrojonych na wymiar twojego mieszkania lub domu.