Zamknij

Co to jest krzywa grzewcza i jak wpływa na efektywność systemu ogrzewania?

09:24, 20.03.2023 . Aktualizacja: 09:25, 20.03.2023

Pompy ciepła to coraz częściej wykorzystywane urządzenia do ogrzewania budynków. Związane jest z nimi pojęcie krzywej grzewczej. Jest to parametr, który pokazuje, jaka jest zależność między temperaturą zasilania a tą, która panuje na zewnątrz. Jeśli zostanie on ustawiony prawidłowo, to niezależnie od tego, jaka będzie wartość temperatury zewnętrznej, wewnątrz budynku będzie ciepło. Ustawienie krzywej grzewczej nie jest proste. Za pierwszym razem rzadko udaje się to wykonać prawidłowo.

Dlaczego krzywa grzewcza jest ważna?

Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł gazowy to urządzenia, które swoją moc mogą regulować w sposób płynny. Dzięki temu mogą one pracować bezawaryjnie przez długi czas. Krzywa grzewcza umożliwia regulowanie mocy systemu grzewczego, który znajduje się w danym budynku. Kontrolując temperaturę zewnętrzną, zapewnia komfort cieplny niezależnie od temperatury zewnętrznej. Prawidłowo ustawiona sprawia też, że urządzenia grzewcze – w naszym przypadku pompa ciepła – pracują w sposób najbardziej efektywny. Więcej przydatnych informacji o tym, czy jest krzywa grzewcza i jak wpływa na efektywność systemu ogrzewania znajdziesz na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/krzywa-grzewcza-czym-jest-i-jak-prawidlowo-ja-ustawic/.

Jak ustawić krzywą grzewczą?

Ustawiając ten parametr, musisz wziąć pod uwagę kilka elementów. Dobiera się go nie tylko do rodzaju instalacji grzewczej. Musisz uwzględnić również rodzaj wentylacji znajdującej się w budynku, jego położenie oraz izolacyjność cieplną. Zbyt nisko ustawiona krzywa grzewcza sprawi, że w pomieszczeniach będzie zimno, co przełoży się na brak komfortu. Z kolei jeśli zostanie ona ustawiona za wysoko, koszty ogrzewania będą wyższe. Jak już wspomnieliśmy, prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej nie jest proste. Dlatego też warto zainstalować czujnik temperatury pomieszczenia. To niewielkie urządzenie w sposób automatyczny podniesie lub obniży ciepłotę wody wytwarzanej przez urządzenie grzewcze i zasilającej instalację centralnego ogrzewania. To sprawi, że temperatura panująca w pomieszczeniu będzie zawsze dopasowana do warunków pogodowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%