Postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone jest w celu uniknięcia ogłoszenia upadłości niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością dłużnika. Może być ono prowadzone w jednym z czterech trybów.
Postępowanie restrukturyzacyjne (https://wierzbicki.dris.pl/postepowanie-restrukturyzacyjne-na-czym-polega/) zdefiniowane zostało przez polskiego ustawodawcę poprzez wskazanie jego celu. Jest to zatem postępowanie, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zwarcia układu z wierzycielami, a w razie prowadzenia go w formie postępowania sanacyjnego – przez przeprowadzenie działań sanacyjnych. Ustawodawca zastrzegł ponadto, że postepowanie restrukturyzacyjne musi być prowadzone przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Tak rozumiane postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone w stosunku do dłużnika, który jest przedsiębiorcą, spółką z o.o., prostą spółką akcyjną, spółką akcyjną nieprowadzącą działalności gospodarczej, wspólników osobowej spółki handlowej ponoszących odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem bez ograniczeń lub wspólników spółki partnerskiej. Kiedy można je prowadzić? Możliwe jest to wtedy, gdy dłużnik jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością.
Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone w jednym czterech trybów tj. jako:
Którą spośród form wybrać? Nie jest to decyzja, która zależy wyłącznie od restrukturyzowanego, ale podyktowana jest okolicznościami, których spełnienie warunkuje prowadzenie restrukturyzacji w taki, a nie inny sposób. Postępowanie o zatwierdzenie układu prowadzone może być wtedy, gdy suma wierzytelności spornych, które uprawniają do głosowania nad układem nie przekracza 15 proc. sumy wierzytelności, które do głosowania uprawniają. Przyspieszone postępowanie układowe może być natomiast prowadzone wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem spełnia ten sam warunek, ale od postępowania o zatwierdzenie układu odróżnia je to, że umożliwia dłużnikowi sporządzenie i zatwierdzenie spisu wierzytelności na drodze uproszczonego trybu.
Postępowanie układowe może być przeprowadzone wówczas, gdy suma wierzytelności spornych, które uprawniają do glosowania nad układem przekracza 15 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Postępowanie sanacyjne umożliwia z kolei dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych i zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Działania sanacyjne jest to zaś ogół czynności, które zmierzają do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, umożliwiającej mu dalsze efektywne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym.