Zamknij

Założenie firmy, tego nie możesz przegapić!

. + 09:59, 05.05.2023 Aktualizacja: 15:03, 06.05.2023

W polskiej legislacji dochodzi do licznych transformacji, które mają na celu uproszczenie procesu zakładania i prowadzenia firmy przez początkujących przedsiębiorców. Jednakże, pomimo tych zmian, cały proces wciąż wymaga spełnienia wielu formalności i wymagań. Co powinno zostać zapamiętane podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Niżej przedstawiamy najważniejsze aspekty!

Założenie firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Rozpoczęcie działalności gospodarczej jako jednoosobowa firma jest obecnie stosunkowo proste, a wszelkie formalności można załatwić online. Oto najważniejsze etapy, które należy przejść, aby rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą!

Wniosek CEIDG - jak złożyć?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić samodzielnie, wypełniając odpowiedni formularz, który jest dostępny w Internecie i przesłać go do organu administracyjnego przez oficjalny portal rządu.

Ważnym punktem jest wybranie odpowiedniego kodu PKD w dokumencie, który określa rodzaj wykonywanej przez Ciebie działalności. Kod PKD dotyczy działań, którymi firma będzie się zajmować.

Konieczne jest również określenie formy opodatkowania podatkiem dochodowym - należy wybrać między skalą podatkową (opodatkowanie na zasadach ogólnych), podatkiem liniowym a opodatkowaniem ryczałtem ewidencjonowanym.7

Wybierz sposób prowadzenia księgowości

Dodatkowo, w formularzu CEIDG wybierasz sposób dokumentowania finansów firmy. Możesz prowadzić księgowość samodzielnie lub skorzystać z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego. W przypadku małych, jednoosobowych firm, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług Ifirma - oferujemy kompleksową księgowość online, wsparcie ekspertów oraz intuicyjny program do fakturowania.

Sprawdź możliwości jakie daje biuro rachunkowe online:  https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

 Rejestracja firmy w ZUS PUE

Zarejestruj się w ZUS PUE Złożenie wniosku CEIDG-1 oznacza, że zostajesz automatycznie zarejestrowany jako płatnik składek w ZUS. Organ administracyjny przygotuje wówczas następujące dokumenty:

  • ZUS ZFA - zgłoszenie przedsiębiorcy jako płatnika składek;
  • ZUS ZAA - informacja o miejscu prowadzenia działalności gospodarczej;
  • ZUS ZBA - informacja o posiadanych rachunkach bankowych.

W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności powinieneś dostarczyć formularz ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego) lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).

Od początku 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u (ZUS PUE), co pozwala na elektroniczne załatwienie wszelkich formalności. Wystarczy wejść na stronę internetową ZUS-u i postępować zgodnie z instrukcjami.

Dzięki zarejestrowaniu profilu na platformie, można uzyskać dostęp do takich informacji, jak:

  • roczna informacja dla płatnika składek,
  • informacja o zaległych składkach oraz dokonanych wpłatach,
  • przesłane deklaracje rozliczeniowe,
  • lista osób zgłoszonych do ubezpieczenia,
  • lista pracowników na zwolnieniu lekarskim.

Jeśli posiadasz profil na platformie ZUS PUE, masz możliwość składania wniosków o przyznanie pełnomocnictwa, otrzymywanie zaświadczenia o braku zaległości w płatnościach, zgłaszanie wniosków o kontrolę poprawności wystawianych zaświadczeń lekarskich i wiele innych. Wszystkie te czynności możesz wykonać elektronicznie, bez konieczności wizyty w placówce ZUS-u. Dodatkowo, będąc zarejestrowanym w ZUS PUE, masz dostęp do informacji rocznej dla płatnika składek, listy pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim oraz historii dokonywanych wpłat i zaległych należności za składki.

Terminy opłat składek do ZUS

Terminy opłat składek do ZUS zależą od rodzaju płatnika: Do 15. dnia miesiąca dla podmiotów posiadających osobowość prawną; Do 20. dnia miesiąca dla jednoosobowych działalności gospodarczych, przedsiębiorców opłacających składki na własne ubezpieczenia oraz podmiotów bez osobowości prawnej.

Możliwe ulgi podczas prowadzenia działalności gospodarczej

Jakie korzyści możesz uzyskać oraz jakie wymagania musisz spełnić, aby z nich skorzystać?

Ulga na start

Jeśli spełniasz następujące warunki, możesz skorzystać z tzw. ulgi na start przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności:

  1. Zarejestrowałeś się w CEIDG jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej
  2. Rozpoczynasz swoją działalność po raz pierwszy lub po min. 60 miesiącach od zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności
  3. Nie prowadzisz działalności na rzecz poprzedniego pracodawcy, u którego pracowałeś w ramach obecnego profilu działalności

Korzystając z tej opcji, zwolniony jesteś z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (rentowe, emerytalne, wypadkowe), Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Warto zauważyć, że ulga dotyczy wyłącznie Ciebie jako osoby prowadzącej działalność. W przypadku zatrudniania pracowników, nadal obowiązany jesteś do opłacania wymienionych składek.

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi na start, musisz pamiętać, że nie obejmuje ona składki zdrowotnej, którą musisz opłacać samodzielnie. Wysokość składki zależy od przychodów Twojej firmy oraz sposobu opodatkowania.

Aby móc skorzystać z tej ulgi, musisz złożyć wniosek na 7 dni przed rozpoczęciem działalności. Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku podczas rejestracji firmy w CEIDG. Alternatywnie, możesz złożyć wniosek bezpośrednio w ZUS-ie, korzystając z ePłatnika lub programu Płatnik, które można pobrać ze strony internetowej ZUS. Możesz także złożyć wniosek osobiście lub przesłać go listownie.

Preferencyjny ZUS

Po wykorzystaniu ulgi na start, możesz skorzystać z preferencyjnego ZUS-u lub Małego ZUS Plus, co pozwala na obniżenie kosztów ubezpieczeń społecznych. Wypełnienie formalności jest proste i można to zrobić za pośrednictwem CEIDG-1, ZUS PUE lub programu Płatnik. Nie ma konieczności zgłaszania założenia firmy do PIP i Sanepidu, chyba że działalność wymaga takich formalności.

 Sprawdź, o co jeszcze musisz zadbać zakładając działalność gospodarczą: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%