Pedagodzy mają do wyboru wiele ścieżek kariery. Szczególnie pożądani są specjaliści potrafiący współpracować z dziećmi zmagającymi się z problemami rozwojowymi. Dlatego też odpowiednim kierunkiem rozwoju dla pedagogów jest integracja sensoryczna. Studia podyplomowe mogą być sposobem na przyswojenie wiedzy z tego zakresu. Co warto wiedzieć o integracji sensorycznej?
Zarówno świeżo upieczeni absolwenci pedagogiki, jak i pedagodzy mający wieloletni staż pracy, mogą zdecydować się na integrację sensoryczną. Kierunek ten to świetny sposób na rozwój zawodowy, zwłaszcza że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią pracować z dziećmi o nietypowych potrzebach. Wejście w ten zawód ułatwiają studia podyplomowe integracja sensoryczna. Czym jednak jest ta specjalizacja?
Integracja sensoryczna to proces, w którym mózg łączy i przetwarza różne informacje pochodzące ze zmysłów, takich jak wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznać i zrozumieć otaczający nas świat. Są jednak dzieci oraz młodzież, u których ten proces jest zaburzony, więc wymagają wsparcia i ćwiczeń, a także odpowiedniego trybu edukacji.
Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie do pracy z dziećmi. Zajęcia mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że przekazują praktyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do nowej pracy. Uczestnicy dowiadują się, jak wygląda diagnoza i terapia integracji sensorycznej. Studia podyplomowe prowadzone są online, w systemie e-learningu. Każdy słuchacz otrzymuje dostęp do specjalnej platformy zawierającej materiały oraz harmonogram nauki. Na koniec kursu przeprowadzany jest egzamin, a po nim wydawane jest świadectwo.
Jedną z uczelni prowadzącej zajęcia z integracji sensorycznej jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Placówka oferuje pełne przygotowanie pedagogiczne, a jej kursy i studia posiadają akredytację Krajowego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej. Studenci otrzymują także członkostwo tej instytucji potwierdzony certyfikatem, co z pewnością ułatwi poruszanie się na rynku pracy.
Studia podyplomowe stanowią kolejny etap edukacji po licencjacie lub magisterce. Pogłębiają wcześniej zdobytą wiedzę. Z tego względu na studia z integracji sensorycznej przyjmowane są osoby mające wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne, medyczne, socjologiczne lub pokrewne.
Na studia podyplomowe decydują się także osoby z dużym stażem pracy. Są to m.in. pedagodzy szkolni, nauczyciele, logopedzi, którzy postanawiają dokonać zmian w karierze, chcą się rozwijać lub wzbogacić swoje kompetencje. Tym samym poszerzają zakres swojej działalności i otrzymują nowe, pełne wyzwań oraz satysfakcji możliwości.
Podstawą przyjęcia na studia podyplomowe jest przedstawienie dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich. Wystarczy zrobić skan dokumentu i załączyć w formularzu aplikacyjnym wybranej przez siebie uczelni.