Zamknij

Wodociągi Leszczyńskie: Inwestujemy w bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców Leszna i gminy Lipno

Artykuł sponsorowany + 10:57, 28.06.2023 Aktualizacja: 11:05, 05.07.2023

Gwarantowanie niezawodnych dostaw wody dla mieszkańców wymaga ciągłej dbałości o urządzenia oraz systematycznych działań ulepszających funkcjonowanie całego systemu. Infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna ulega zużyciu w wyniku wieloletniej eksploatacji. Nie inaczej jest ze stacjami uzdatniania wody (SUW), skąd woda trafia do naszych domów. Wodociągi Leszczyńskie permanentnie podejmują i realizują programy inwestycyjne na bardzo dużą skalę. Systematyczna modernizacja oraz rozbudowa infrastruktury technologicznej prowadzona jest w celu poprawy komfortu życia mieszkańców i jakości otaczającego ich środowiska.

Budowa zbiornika wody czystej dla Stacji Uzdatniania Wody w Lipnie

Aktualnie w miejscowości Lipno kończą się prace związane z budową pierwszego z dwóch zbiorników retencyjnych. W ramach inwestycji rozpoczętej w grudniu 2022 r., wyeksploatowane dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności ok. 80 m3, zostaną zastąpione nowym zbiornikiem o pojemności 500 m3, dzięki czemu zdolność magazynowania wody na terenie stacji zwiększy się o ponad 500%.

Wykonawcą zbiornika jest firma HMB Sp. z o.o. z siedzibą w Witaszyczkach. Wartość kontraktu wynosi 1 mln 270 tys. zł netto.

- Właściwe prace budowlano-montażowe zostały zakończone, inwestycja została odebrana - mówi Inspektor Nadzoru Mateusz Kaczmarek.

Budowa zbiornika mimo zwiększonej retencji nie rozwiązuje niestety wszystkich trudności z zaopatrywaniem mieszkańców Lipna w wodę.

- Zbiornik jest niezwykle ważny, jednak koniecznym jest odwiercenie nowych otworów studziennych, by zwiększyć wydajność studni głębinowych i móc uzdatniać większą ilość wody - mówi Kierownik Działu Produkcji Alicja Jezierska-Gąsiorek.

Aktualnie eksploatowane 3 studnie trzeciorzędowe (o głębokości ponad 130 m każda) są mało wydajne i stanowią ograniczenie w produkcji wody w ilościach pokrywających zapotrzebowanie mieszkańców na wodę. W okresie letnim, kiedy zużycie wody bywa dwu- lub nawet trzykrotnie większe (z uwagi na podlewanie ogrodów, terenów zielonych, napełniania basenów itp.) zdarzają się problemy zarówno z ciśnieniem jak i z ilością wody pobieranej przez mieszkańców, o czym często słyszymy w mediach. Takie problemy dotykają wielu miast.

Realizacja zadania dotyczącego budowy zbiornika retencyjnego jest częścią I etapu projektu na budowę nowej stacji uzdatniania wody w Lipnie. Etap ten zakłada także wykonanie prac budowlanych, infrastrukturalnych oraz budowę części technologicznej stacji uzdatniania wody dla wydajności 30 m3/h. Drugi etap będzie polegał na rozbudowie części technologicznej, tak aby stacja docelowo mogła pracować z wydajnością 150 m3/h. Będzie to możliwe po uruchomieniu ujęcia wody w Smyczynie i wybudowaniu rurociągu wody surowej ze Smyczyny do Lipna oraz budowie drugiego zbiornika retencyjnego, również o pojemności 500 m3.

Łącznie powstanie więc na terenie Lipna stacja uzdatniania wody o wydajności 150 m3/h i retencji na poziomie 1000 m3. Po wykonaniu tzw. spinek sieciowych pomiędzy poszczególnymi miejscowościami SUW Lipno ma się stać docelowo najważniejszym ogniwem systemu wodociągowego gminy Lipno, zaopatrującym w wodę wszystkich mieszkańców.

Cały proces inwestycyjny rozpoczęto już w 2021 r., kiedy na terenie SUW Lipno została uruchomiona nowa, tymczasowa, kontenerowa stacja uzdatniania wody, a w Targowisku wybudowana została stacja podnoszenia ciśnienia (woda dla wschodniej części Lipna dostarczana jest ze zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody w Radomicku).

Finansowanie wspomnianej inwestycji odbywa się z budżetu inwestycyjnego Wodociągów Leszczyńskich oraz częściowo z obligacji przychodowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przed Wodociągami Leszczyńskimi jeszcze szereg zadań do wykonania na terenie Gminy Lipno. Zadania będą realizowane systematycznie, z podziałem na etapy i z uwzględnieniem możliwości finansowania tak dużych przedsięwzięć.

▲ Kontenerowa Stacja Uzdatniania Wody w Lipnie. 

▲ Zbiornik wody czystej w Lipnie o pojemności 500 metrów sześciennych.

▲ Zbiornik wody czystej w Lipnie od środka.

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Strzyżewicach - wymiana rurociągów zbiorczych na hali filtrów

Tymczasem również mieszkańcy Leszna mają powód do zadowolenia, bowiem modernizacji doczekała się największa stacja zaopatrująca w wodę mieszkańców Leszna -  SUW Strzyżewice. Obiekt zapewnia niemal 50% dostaw wody potrzebnej dla miasta. Drugą połowę produkują stacje SUW Zaborowo i SUW Karczma Borowa. W kwietniu 2023 r. podpisano umowę z firmą Hydro - Partner Sp. z o.o. w Lesznie na realizację I etapu zadania pn. „Modernizacja hali kaskad, hali filtrów i pompowni sieciowej na SUW Strzyżewice wraz z wymianą automatyki i sterowania”.

- Ponad 25-letnia eksploatacja armatury technologicznej, dzięki której prowadzony jest proces uzdatniania wody wymaga już pilnej interwencji - mówi Prezes MPWiK Rafał Zalesiński.

Jest to początek dużych zmian dla tego obiektu. W pierwszej kolejności wymieniane są silnie skorodowane rurociągi technologiczne na hali filtrów.

Zdaniem Kierownika Działu Produkcji MPWiK: - Realizacja zadania, mimo pojawiających się trudności, które przed rozpoczęciem prac były trudne do przewidzenia, przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem robót i na obecny moment termin zakończenia nie jest zagrożony.

Realizacja I etapu opiewa na kwotę 1 mln 608 tys. zł. Prace mają zostać ukończone w połowie sierpnia tego roku.

Przed Wodociągami Leszczyńskimi jeszcze kolejne trudne etapy modernizacji SUW Strzyżewice związane m.in. z wymianą pompowni sieciowej, pompowni do płukania filtrów czy też modernizacją rozdzielni prądowej i całego zakresu systemu automatyki i sterowania obiektem.

- Wyzwań sporo, a my chcemy realizować usługi na najwyższym poziomie i działamy z tą świadomością, że ważne jest inwestowanie w infrastrukturę technologiczną oraz jej systematyczne modernizowanie. To droga do zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości dostaw wody dla mieszkańców, a jednocześnie dbałość o otaczające nas środowisko naturalne - mówi Prezes MPWiK.

▲ Skorodowane rurociągi w kanale technologicznym.


▲ Wymiana orurowania przy filtrach ciśnieniowych.


▲▼ Nowy rurociąg technologiczny.

 

 

(Ciekawe)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%