Zmarszczki to defekt estetyczny, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy z nas. I większość będzie starała się zredukować ich widoczność. Szybko okaże się, że samo stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego to za mało. I wówczas z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Wyboru dokonać można spośród wielu procedur, w tym lasera, nakłuwania skóry, wypełniania kwasem hialuronowym czy HIFU. Rodzaj metody wygładzania zmarszczek najlepiej jest omówić ze specjalistą.
Zmiany pojawiające się na skórze wraz z upływem lat mają postać zmarszczek i bruzd. Nieco inny jest mechanizm ich powstania, a zatem - można je usuwać przy pomocy innych metod. Głębokie zmarszczki są często mylone z bruzdami, ale warto spojrzeć na nie jak na nieco odmienne zmiany skórne. Zmarszczki powstają w efekcie pracy mięśni mimicznych twarzy oraz towarzyszącej temu degradacji włókien kolagenowych. Podczas zmian w mimice twarzy zaobserwować można charakterystyczne zagięcia skóry, które początkowo pojawiają się chwilowo. Z czasem jednak ulegają one utrwaleniu. Zarówno pod wpływem pracy mięśni mimicznych, jak i upływającego czasu włókna kolagenowe ulegają osłabieniu, co prowadzi do gorszego zakotwiczenia naskórka do skóry właściwej. Przez to skóra w miejscu zagięcia staje się coraz cieńsza i zmarszczki zaczynają być stale widoczne. Przykładem takich zmarszczek jest lwia zmarszczka, czyli poprzeczna zmarszczka powstająca między brwiami, a także kurze łapki czy tzw. zmarszczki palacza - głębokie i krótkie zmarszczki wokół ust.
Bruzdy powstają wtedy, gdy wraz z upływem lat skóra staje się coraz bardziej wiotka. Towarzyszy temu jej opadanie i zmiana owalu twarzy. Skóra obniża się do poziomu więzadeł łączących ją z kośćmi czaszki. W miejscu ich przebiegu skóra tworzy luźniejszy fałd widoczny jako bruzda. Doskonałym przykładem są bruzdy nosowo-wargowe, rozciągające się od płatków nosa do kącików ust czy bruzdy marionetki, biegnące w dół twarzy od kącików ust.
Znając mechanizmy prowadzące do powstania zmarszczek i bruzd, można zaplanować skuteczny plan walki z tymi defektami skórnymi. W przypadku zmarszczek wskazane jest wykonywanie zabiegów prowadzących do pobudzenia syntezy włókien kolagenowych. Ponadto zmarszczki mimiczne dobrze poddają się terapii z wykorzystaniem toksyny botulinowej https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/botoks-krakow/. Z kolei w przypadku bruzd polecane jest wypełnianie ich kwasem hialuronowym, a także procedury umożliwiające podniesienie owalu twarzy.
Najpopularniejsze zabiegi na zmarszczki, umożliwiające natychmiastowe ich wygładzenie to botoks oraz wypełniacz z kwasem hialuronowym. Toksyna botulinowa działa na zasadzie zahamowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli - najprościej mówiąc - blokuje pracę wybranych mięśni mimicznych. Dlatego wprowadzenie niewielkich ilości botoksu w wybrane partie twarzy pozwala na niemal natychmiastowe wygładzenie zmarszczek. Dopóki toksyna botulinowa nie ulegnie degradacji w organizmie, zmarszczki mimiczne nie są widoczne. Oznacza to, że można cieszyć się idealnie gładką skórą przez kilka miesięcy. Poza takim doraźnym działaniem, botoks ogranicza pogłębianie się tych zmarszczek. Z tego względu taka procedura może być wykonywana już u osób po 25 roku życia jako zabieg anti-aging.
Botoks to nie jedyny zabieg pozwalający pozbyć się zmarszczek. Warto zdecydować się na zabiegi stymulujące proces neokolagenezy, czyli syntezy nowych włókien kolagenowych. Tu szczególnie polecane są lasery frakcyjne ablacyjne, radiofrekwencja mikroigłowa oraz nakłuwanie urządzeniem do mezoterapii mikroigłowej https://neonia.com.pl/laseroterapia/dermapen/ . Wspólną cechą wszystkich tych procedur jest przerwanie ciągłości naskórka i skóry, co nasila procesy regeneracji skóry. W przypadku użycia lasera frakcyjnego czynnikiem generującym kontrolowane uszkodzenie skóry jest wiązka lasera. Powstają liczne mikrouszkodzenia otoczone przez zdrową, nienaruszoną tkankę. W przypadku radiofrekwencji mikroigłowej skóra nakłuwana jest przy pomocy igiełek, które emitują fale radiową. Możliwe jest dzięki temu uzyskanie efektu mechanicznego oraz termicznego. Samo nakłuwanie pobudza syntezę nowego kolagenu, a podgrzanie skóry właściwej umożliwia skrócenie już obecnych włókien kolagenowych. Z kolei urządzenie do mikroigłówki wyposażone jest w kilkanaście krótkich igiełek, które nakłuwają z częstością nawet 2000 razy na sekundę. Niewątpliwą zaletą tych zabiegów jest możliwość precyzyjnego kontrolowania głębokości nakłuwania poszczególnych warstw skóry. Wyróżniają się one wysoką skutecznością, wynikającą z pobudzenia procesów regeneracyjnych. Ponieważ kontrolowane mikrouszkodzenia skóry są otoczone przez prawidłową, nienaruszoną tkankę, możliwe jest aktywowanie procesów naprawczych, sprowadzających się do przebudowy włókien kolagenowych i elastynowych.
Aby zabiegi nakłuwania skóry był maksymalnie skuteczne, wskazane jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Dzięki temu osiągnięty zostanie długotrwały efekt neokolagenezy i resurfacingu skóry.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na wprowadzaniu odpowiedniego preparatu wzdłuż przebiegu zmarszczki. Kwas hialuronowy uzupełnia ubytek tkanki pod zmarszczką, wypychając ją ku powierzchni. Czas utrzymywania się efektu to kilka-kilkanaście miesięcy, dopóki kwas hialuronowy nie ulegnie degradacji. Potem zabieg można powtórzyć. Niewątpliwą zaletą tego typu zabiegu jest możliwość osiągnięcia natychmiastowego efektu. Jednak wraz z degradacją kwasu hialuronowego efekty są coraz mniej widoczne. Doskonałą alternatywą dla wypełniaczy z usieciowanym kwasem hialuronowym są wypełniacza biostymulujące. Mowa chociażby o preparatach zawierających kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia czy atelokolagen. W przypadku tego typu preparatów efekty utrzymują się nawet 2-3 razy dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Wynika to z pobudzenia syntezy włókien kolagenowych, dzięki czemu efekt „wypełnienia” bruzd utrzymuje się długo po tym, jak preparat ulegnie degradacji. Tego typu zabiegi wypełniania bruzd wykonywane są jednorazowo, a gdy efekty przestają być widoczne - można powtórzyć zabieg.
Ponieważ przyczyną powstania bruzd jest obniżenie tkanek i zaburzenie owalu twarzy, skuteczną metodą postępowania jest lifting twarzy. Wówczas uniesieniu owalu https://neonia.com.pl/odmladzanie-twarzy/ towarzyszy wygładzenie bruzd. A lifting twarzy wcale nie oznacza konieczności wykonania inwazyjnego zabiegu z wykorzystaniem skalpela. Istnieją zabiegi umożliwiające całkowicie nieinwazyjne podniesienie owalu twarzy. Jest to chociażby procedura HIFU czy laser nieablacyjny. HIFU, czyli zogniskowana fala ultradźwiękowa o wysokiej częstotliwości to zabieg pozwalający na uzyskanie punktów koagulacji w obrębie skóry właściwej, bez naruszania ciągłości naskórka. Głębsze warstwy skóry poddawane są działaniu fali ultradźwiękowej, która podgrzewa tkankę do 60-70 stopni i wywołuje efekt termiczny. Oprócz koagulacji tkanki, fala ultradźwiękowa sprzyja powstaniu pęcherzyków gazu, które niszczą strukturę tkanek i pobudzają procesy regeneracyjne. Ostatecznie - efektem zabiegu jest wzmocnienie struktury skóry, zagęszczenie siateczki włókien kolagenowych i ujędrnienie skóry. Możliwe jest podniesienie owalu twarzy, skorygowanie opadających policzków czy „rozmytych” rysów twarzy. Gdy owal zostanie skorygowany w taki sposób, zredukowana zostaje widoczność blizn. Zabieg HIFU najlepiej jest powtórzyć 2-3 razy, z częstotliwością jednego zabiegu co 2-3 miesiące. Dzięki wykonaniu takiej serii zabiegów, można uzyskać spektakularne efekty, utrzymujące się do 18 miesięcy.
Laser nieablacyjny, podobnie jak w przypadku technologii HIFU, zastosowaniu aparatury nie towarzyszy naruszenie ciągłości naskórka. Światło lasera o długości 1064 nm działa na skórę właściwą, na głębokości 3-4 mm, generując kontrolowane uszkodzenia mechaniczne. Stanowi to impuls do pobudzenia syntezy kolagenu i ujędrnienia skóry. Efektem wykonania zabiegu jest nie tylko wygładzenie drobniejszych zmarszczek i ujędrnienie skóry, jak i podniesienie owalu twarzy i zredukowanie bruzd. Aby móc cieszyć się takimi naturalnymi efektami zabiegu, warto powtórzyć zabieg 3-5 razy.