Pianki tapicerskie, zwane gąbkami tapicerskimi, mają szerokie zastosowanie w meblarstwie. Wypełnia się nimi przestrzeń między konstrukcją a obiciem krzeseł, foteli czy kanap. Pianki tapicerskie cechują się właściwościami wpływającymi na ich trwałość i komfort użytkowania. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?
Pianka tapicerska składa się z poliuretanu (PU). To materiał wykorzystywany na szeroką skalę, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, kaletnictwie, lotnictwie, produkcji sprzętu rehabilitacyjnego czy siodeł.
Pianki tapicerskie najczęściej sprzedaje się w arkuszach o wymiarach 200x120 cm i o grubości od 0,5 do 12 cm.
Wiele osób błędnie utożsamia grubość pianki tapicerskiej z poziomem twardości materiału. Parametrem, który oznacza gąbkę tapicerską twardą, średnią czy miękką jest sztywność.
Jednak najważniejsza cecha pianek tapicerskich to gęstość, czyli waga poliuretanu przypadająca na metr sześcienny.
Pianki tapicerskie oznaczane są symbolem T, po którym podaje się dwucyfrowy numer informujący o gęstości, ewentualnie też kolejne dwucyfrowe oznaczenie sztywności. Ponieważ gęstość wpływa na sztywność pianki, drugi parametr nie jest konieczny.
Im wyższy numer, tym gąbka tapicerska twardsza. Przykładowo, pianka T28 oznacza gęstość 28 kg/m3. Lepiej sprawdzi się do siedziska krzesła niż do materaca dla dorosłych.
Gąbki o niskiej gęstości to te w przedziale T18-T25. Takie pianki tapicerskie wykorzystuje się zazwyczaj na podłokietniki, oparcia, czy do mebli, które raczej pełnią funkcję ozdobną niż użytkową. Za pianki o wysokiej gęstości uznawane są te o parametrach T30-T40.
Do produkcji i renowacji mebli najczęściej stosowane są: