Zamknij

Studencki Poznań, czyli gdzie kupić mieszkanie z myślą o przyszłym żaku?

artykuł sponsorowany + 08:24, 16.11.2023 Aktualizacja: 08:25, 16.11.2023
pixabay.com pixabay.com

Blisko 30 uczelni wyższych, dziesiątki tysięcy aktywnych studentów oraz bezkres możliwości rozwoju -  właśnie tak prezentuje się sytuacja w stolicy Wielkopolski. Poznań od wielu lat kojarzony jest z prężnie funkcjonującym ośrodkiem edukacji w perspektywie województwa, ale również całego kraju. W bieżącym artykule zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty zarządzania nieruchomościami z punktu widzenia przyszłych żaków, ale także inwestorów!

Poznań - studencki raj

Przedstawione powyżej informacje na temat akademickiego życia mają swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniach Głównego Urzędu Statystycznego. Dokument podsumowujący sezon 2021/2022 potwierdza, że to właśnie Poznań dominuje w kontekście wszystkich uczelni wyższych regionu, kumulując łączną ilość aż 22 z 32 wielkopolskich uczelni.

Co więcej, suma absolwentów Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza, Wyższej Szkoły Bankowej, a także Politechniki Poznańskiej stanowiła większość w porównaniu do ogólnej liczby uzyskanych dyplomów na tle badanego województwa. Jest to zatem niezbity dowód na potężne i niesłabnące zainteresowanie edukacją w Poznaniu.

Jednak wiele raportów  inwestycyjnych wciąż zapomina o niezwykle ciekawej, lecz niedocenianej klastrze lokatorów - grupie doktoranckiej. Według przytoczonego już dzisiaj zestawienia wszystkie funkcjonujące szkoły doktorskie wielkopolski zlokalizowane są właśnie na terenie poznańskich uczelni akademickich. Co ważne, zainteresowanie taką formą kształcenia zwiększyło się o ponad 60% w porównaniu do poprzedniego okresu!

Czego oczekują studenci?

Zatem, jakie parametry mieszkalne zapewnią doskonałe warunki do życia dla przyszłych słuchaczy? Zanim przejdziemy do szczegółów, należy cofnąć się do opracowania Urzędu Statystycznego. 

Czytamy bowiem, że dominującym stylem studiów był tryb stacjonarny, również wśród doktorantów. Wiadomość ta jest fundamentem przyjmowanego założenia, że sam standard danego mieszkania ma ogromne przełożenie na łatwość i swobodę codziennego funkcjonowania.

Pragnienia i szacowania studentów znane są dzięki ankietom zrealizowanym przez portal  https://gethome.pl/. Tutaj warto podkreślić, że sytuacja geopolityczna wygenerowała sporo wyzwań, również w sektorze nieruchomości. I chociaż dostępność lokali powoli wraca do normy, studenci wciąż mierzą się z wieloma ograniczeniami, także ekonomicznymi.

Te informacje są natomiast cennym źródłem wiedzy dla inwestorów. Według kwestionariuszy zdecydowana większość studentów planuje zredukować wydatki, współdzieląc wynajmowane lokale. Wówczas termin mieszkania Poznań prezentuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę prawie 4000 lokali w rynku pierwotnym oraz wtórnym, dostępna w serwisie Gethome.

Zestawiając przytoczone nowinki, potencjał inwestycyjny jest naprawdę spory. Ankieta pokazuje bowiem, że to pokoje o dwupokojowym układzie są rozwiązaniem, które budzi największe zainteresowanie. Tuż za podium plasują się nieustannie popularna opcja, poszukiwana pod hasłem kawalerki Poznań. Miasto oferuje więc zróżnicowane lokale dla tych studentów, którzy cenią sobie spokój i prywatność.

Lokalizacja

Tytułowy element stoi na podium wartości, na których najbardziej zależy żakom. Doskonała lokalizacja eliminuje bowiem ograniczenia i bariery związane z rosnącym ruchem komunikacyjnym, który widoczny jest we wszystkich zaawansowanych aglomeracjach. Jaka dzielnica wyróżnia się pod tym względem?

Stare Miasto łączy w sobie wszystkie atrakcje i możliwości centrum, a jednocześnie doskonałą sieć komunikacyjną, także dla rowerów. Dzielnica umożliwia także szybki transport do dworca autobusowego oraz kolejowego. Dzięki takiemu połączeniu to właśnie ta część miejscowości jest niezwykle popularna wśród studentów. 

Stare Miasto to jednocześnie bliskość Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Politechniki Poznańskiej.  Biorąc pod uwagę wcześnie preferencje, należy podkreślić, że średni metraż kawalerek dostępnych w serwisie GetHome.pl wynosi 26 metrów kwadratowych, a mieszkań dwupokojowych zwiększa przestrzeń o dodatkowe 20 metrów kwadratowych.

Cena

Ogromnym kryterium selekcji wynajmowanego mieszkania z pewnością jest wysokość wymaganej opłaty. Z ogólnopolskiego raportu AMRON-SARFiN  jasno wynika, że początkowe kwartały bieżącego roku wykazują spadki stawek czynszu, co jednak nie zmniejsza atrakcyjności samej inwestycji. Dlaczego to właśnie teraz jest dobry czas na zakup?

Średnia cena kawalerek na tym obszarze oscyluje w granicach 440 tysięcy złotych - pokój dwuosobowy to wydatek powiększony o kolejne 100 tysięcy złotych. Powszechny program "Bezpieczny kredyt 2%" wpłynął na popyt, a tym samym wysoką konkurencyjność wśród kupujących.

Dodatkowo, analiza danych działających deweloperów pokazuje niepokojące dysproporcje pomiędzy sporą ilością sprzedanych nieruchomości oraz niewielkim pułapem nowych inwestycji. Taka sytuacja jedynie potęguje aktualne zainteresowanie mieszkaniami.  

Wówczas warto zapoznać się z opcją wsparcia rządowego. Wspomniany program obejmuje kilka najważniejszych wymogów - beneficjenci nie przekroczyli 45 roku życia i nie posiadają własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, a profitent wykazuje odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytowania.

Wówczas wsparcie wynosi 500 tysięcy dla gospodarstwa domowego lub 600 tysięcy, gdy kredytobiorcy wychowują przynajmniej  jedno dziecko. Co z wkładem własnym?

Program uwzględnia pieniężny wkład własny do wysokości 200 tysięcy złotych. Jednak spełnienie postawionych warunków daje szansę zaangażowania Banku Gospodarstwa Krajowego, który staje się swoistą gwarancją spłaty danego zobowiązania, całkowicie eliminując próg wejścia w inwestycję.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%