Zamknij

Rozliczenie podatku z Niemiec - jak to zrobić, gdzie zgłosić się o pomoc?

08:04, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:04, 21.03.2024

Złożenie zeznania podatkowego w Niemczech, w tamtejszym urzędzie skarbowym (Finanzamt), jest obowiązkowe dla wszystkich tych, którzy pracowali w tym kraju przez sześć miesięcy bądź dłużej w przeciągu ostatniego roku. Reszta osób rozlicza się w polskim urzędzie skarbowym. Co warto wiedzieć na temat obowiązku rozliczania podatku w Niemczech? Jakie formalności obowiązują osoby, które pracowały u naszych zachodnich sąsiadów dłużej niż pół roku? Kiedy trzeba się rozliczyć z podatku w Niemczech i kiedy można oczekiwać zwrotu podatku, który zasili nasz budżet?

1. Pracowałeś w Niemczech - co musisz wiedzieć?

2. Obowiązek rozliczenia podatku - kiedy występuje?

3. Rozliczenie podatku z Niemiec - jak wypełnić zeznanie podatkowe?

4. Formalności związane z wypełnianiem deklaracji podatkowej - jak przebiega rozliczenie podatku dochodowego?

5. Rozliczenia podatku dochodowego  - co należy wiedzieć?

6. Zwrot podatku z Niemiec - kiedy następuje, jakiej kwoty można się spodziewać?

7. Gdzie zwrócić się o pomoc przy rozliczeniu z niemieckim urzędem skarbowym?

Pracowałeś w Niemczech - co musisz wiedzieć?

Praca pracy nierówna. Jeżeli pracowałeś w Niemczech przez krótki okres i nigdy wcześniej nie rozliczałeś podatku w Niemczech, najpewniej cały Twój obowiązek podatkowy jest w Polsce. To z polskim urzędem musisz się rozliczyć i całość procesu będzie miała miejsce właśnie w Polsce. Z kolei niemiecki urząd skarbowy (powszechnie znany, jako Finanzamt) będzie nam potrzebny na przykład w momencie, w którym przyznano nam 3 lub 6 klasę podatkową, nadano nam tzw. Steuernummer lub pobieraliśmy świadczenia z tego Państwa. Wtedy musimy rozliczyć się także w Niemczech.  

Obowiązek rozliczenia podatku - kiedy występuje?

Nieograniczony obowiązek podatkowy występuje wtedy, gdy masz status rezydenta w danym kraju. Można by powiedzieć, że status ten ma wady, ale prawda jest taka, że ma również sporo zalet takich, jak możliwość korzystania z przywilejów podatkowych. Jakich? Będąc rezydentem podatkowym w Niemczech ma się prawo rozliczyć wspólnie z małżonkiem (podwojona zostaje wtedy kwota wolna od podatku). Poza tym ma się także przywilej odliczenia dodakowych kosztów zjazdów do Polski czy uwzględnienia ulgi dla osoób samotnie wychowujących dzieci. 

Rozliczenie podatku z Niemiec - jak wypełnić zeznanie podatkowe?

Tak samo jak w Polsce, w Niemczech także istnieją różne sposoby na wypełnienie zeznania podatkowego. Można to zrobić zarówno w sposób tradycyjny, poprzez wypełnienie odpowiedniego druku, który następnie wyśle się do Finanzamt, ale można również deklarację podatkową wypełnić przez internet, przez oficjalną stronę niemieckiego urzędu skarbowego a także system ELSTER. W ten sposób rozliczony podatek dochodowy trafi do rąk urzędników i dzięki temu, być może, dostaniesz zwrot podatku, o ile ci się należy.

Formalności związane z wypełnianiem deklaracji podatkowej - jak przebiega rozliczenie podatku dochodowego?

Jakie formalności są związane z wypełnianiem deklaracji podatkowej? W jaki sposób przebiega rozliczenie podatku dochodowego w Niemczech? Przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie dokumenty, które złożysz w niemieckim urzędzie skarbowym. Takimi dokumentami są Lohnsteuerbescheinigung czyli zaświadczenie podatkowe oraz Lohnsteuerkarte czyli karta podatkowa. Trzeba także pamiętać, że istnieje termin rozliczenia podatku - najczęściej przypada on na 31 lipca. Do tego dnia trzeba rozliczyć się z podatku w Niemczech. Ma się więc nieco więcej czasu niż w Polsce. 

Rozliczenia podatku dochodowego  - co należy wiedzieć?

Okres podatkowy, który ulega rozliczeniu zaczyna się 1 stycznia a kończy na 31 grudnia. Rozliczyć się można z podatku w teorii do czterech lat następujących po danym roku (jeżeli nie ma się obowiązku rozliczenia). Jednak w każdym roku, osoby od których wymaga się złożenia deklaracji, mają czas na złożenie dokumentów wyłącznie do dnia 31 lipca. Warto mieć świadomość, że w niemieckich zeznaniach podaje się klasę oraz określa stawkę podatkową. Istnieje aż 6 klas podatkowych oraz kwota wolna od podatku, która wynosi 10908 euro za 2023 rok. Od tej kwoty obowiązuje standardowa, 14% stawka podatku i zwiększa się wraz z uzyskanym dochodem. Maksymalny podatek wynosić może aż 45%.

Zwrot podatku z Niemiec - kiedy następuje, jakiej kwoty można się spodziewać?

Jedną z najistotniejszych kwestii, która interesuje ludzi (nie tylko Polaków) jest to, kiedy następuje zwrot podatku z Niemiec? Kiedy można spodziewać się miłej niespodzianki na swoim koncie bankowym? W Niemczech czas potrzebny na zwrot podatku jest znacznie dłuższy niż w Polsce. W naszym kraju całość trwa przeważnie do 45 dni z kolei u naszych zachodnich sąsiadów cały proces trwa minimalnie 3 miesiące ale może też wydłużyć się i do pół roku!

Gdzie zwrócić się o pomoc przy rozliczeniu z niemieckim urzędem skarbowym?

Jeżeli masz problemy z rozliczeniem podatku dochodowego w Niemczech i potrzebujesz pomocy, to warto jej poszukać przez internet. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty będą w odpowiedni sposób wypełnione a ty sam dostaniesz zwrot podatku do swojej kieszeni. Jakie firmy są godne zaufania? Warto sprawdzić chociażby stronę https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%