Jednym z podstawowych narzędzi firm działających w branży transportowej oraz turystycznej są samochody. Przedsiębiorstwa takie często korzystają z pojazdów dostawczych typu bus, które zależnie od wersji zabudowy doskonale nadają się zarówno do przewozu towarów, jak i pasażerów. Zbudowanie większej floty takich aut wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego przedsiębiorcy nierzadko decydują się na ich leasingowanie. Czy faktycznie jest to godne uwagi rozwiązanie i z jakimi wiąże się korzyściami. W dalszej części znajdziesz odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury!
Samo pojęcie leasingu, w tym przypadku busa, dotyczy formy finansowania, w której to leasingobiorca otrzymuje możliwość użytkowania przez określony czas pojazdu zakupionego przez leasingodawcę, opłacając z tego tytułu comiesięczne raty. Decydując się na to rozwiązanie, musisz liczyć się przede wszystkim z:
W przypadku samochodów umowy leasingowe zazwyczaj podpisywane są na okres od 24 do 48 miesięcy, choć mogą trwać dłużej. Do tego często istnieje możliwość ich przedłużenia. Co bardzo istotne, zależnie od formy leasingu, na zakończenie umowy albo dojdziesz do własności busa albo będziesz mógł wybrać jedną z dwóch opcji – wykup pojazdu bądź zwrócenie go leasingodawcy. O ofertę na leasing busa możesz zapytać na stronie https://vleasing.pl/leasing-busa/
Wspomnieliśmy o formie leasingu, dlatego warto w tym momencie rozwinąć ten temat. Biorąc pod uwagę najpopularniejsze rodzaje, do wyboru jest operacyjny oraz finansowy
Poniżej wyjaśnienie:
Leasing operacyjny - w tej formie, na zakończenie umowy masz opcję wykupu pojazdu lub jego zwrotu. Charakteryzuje się niższymi miesięcznymi kosztami i oferuje korzyści podatkowe, idealnie nadając się do regularnego odnawiania floty samochodowej. Po zakończeniu umowy leasingowej, możesz zwrócić busa i wziąć w leasing kolejny pojazd.
Leasing finansowy - tu głównym celem jest przejście własności pojazdu na leasingobiorcę po spłaceniu ostatniej raty. Jest to opcja zazwyczaj droższa w miesięcznych ratach, ale rekomendowana dla tych, którzy planują długoterminowe użytkowanie pojazdów. Po zawarciu umowy, pojazd można od razu zaliczyć do aktywów firmy.
Leasing zwrotny - ten rodzaj jest podobny do leasingu operacyjnego, ale zawiera kluczową różnicę – przy podpisywaniu umowy ustala się kwotę wykupu na koniec okresu leasingu. Zapewnia to pewność co do ceny, jaką należy zapłacić za przejęcie pojazdu na własność, bez względu na jego wartość rynkową po zakończeniu okresu leasingu.
Zdecydowanie tak i właśnie z tego powodu leasing ogólnie jako sposób na finansowanie różnych środków trwałych cieszy się ogromną popularnością pośród przedsiębiorców. W przypadku leasingowania busów do najważniejszych zalet należy zaliczyć:
Finansowanie to oferowane jest przez dealerów praktycznie wszystkich marek takich pojazdów. Jednak zdecydowanie odradzamy skupianie się tylko na tych propozycjach. Jeśli chcesz leasingować busy na naprawdę korzystnych warunkach, które będą odpowiednio dopasowane do potrzeb, wnikliwie przeanalizuj rynek. Znajdziesz na nim wielu leasingodawców zainteresowanych finansowaniem takich pojazdów. Aby ułatwić sobie poszukiwanie najlepszych ofert, możesz skorzystać z usług doradców leasingowych.