Zamknij

Ogólnopolska refundacja in vitro wsparciem dla niepłodnych par

14:32, 07.06.2024 . Aktualizacja: 23:07, 07.06.2024

Nie zawsze marzenia o rodzicielstwie spełniają się bez trudu. W Polsce nawet 1-1,5 mln par mierzy się z problemem niepłodności. Dla części z nich szansą na uzyskanie ciąży jest zapłodnienie in vitro. Leczenie pozaustrojowe jest jednak kosztowne i nie każda para jest w stanie podołać mu finansowo. Dlatego dużym wsparciem okazał się rządowy program refundacji in vitro, który ma funkcjonować od 1 czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Jego realizatorami są ośrodki wspomaganego rozrodu wyłonione w konkursie. Do nich należy też Klinika Bocian w Szczecinie.

Finansowanie in vitro

Roczny budżet ogólnopolskiego programu refundacji in vitro wynosi 500 mln zł. Pozwoli on zapewnić szeroki dostęp do nowoczesnych metod leczenia niepłodności potrzebującym parom. Poza procedurami in vitro program zakłada również pomoc osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Będą mogły one skorzystać z finansowania procedur zabezpieczenia płodności na przyszłość, w postaci mrożenia komórek jajowych i plemników.

Refundowane procedury in vitro

Program daje możliwość skorzystania nie tylko z własnych komórek jajowych i plemników, ale również z dawstwa gamet i zarodków, o ile są ku temu wskazania. Maksymalnie para będzie mogła podejść do 6 procedur wspomaganego rozrodu. Założono możliwość skorzystania do 4 cykli z użyciem własnych gamet lub dawstwem nasienia, do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyń oraz do 6 cykli z dawstwem zarodków.

Kwalifikacja pary do programu in vitro

Para, która będzie chciała wziąć udział w programie refundacji in vitro musi być w związku, czy to małżeńskim, czy we wspólnym pożyciu. Górne granice wieku ustalone są zarówno dla kobiet i mężczyzn. Kwalifikowane są pacjentki do 42 lat w przypadku własnych oocytów lub dawstwa nasienia oraz do 45 lat, gdy korzystają z dawstwa komórek jajowych lub zarodków. Mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat. Brana jest także pod uwagę kwalifikacja medyczna, czyli przyczyna niepłodności, a także jak długo para z tego powodu wcześniej leczyła się innymi metodami. Jeżeli do rozważania jest dawstwo gamet lub zarodków niezbędna jest też otrzymanie opinii psychologa, która potwierdzi, że para jest gotowa do rodzicielstwa niegenetycznego.

Refundacja in vitro a wcześniejsze procedury

Wiele par ucieszy informacja, że z nowego programu mogą korzystać również osoby, które wcześniej brały udział w samorządowych programach dofinansowania do in vitro, czy też innych tego rodzaju inicjatywach. Jeżeli para ma kriokonserwowane zarodki, też będzie mogła przystąpić do programu. Co więcej urodzenie wcześniej dziecka też nie dyskwalifikuje z tego programu.

Realizatorzy programu in vitro

Pary zainteresowane ogólnopolskim programem in vitro mogą kontaktować się z realizatorami refundacji in vitro. Wśród nich jest także Klinika Bocian w Szczecinie, zlokalizowana w centrum miasta, przy Placu Brama Portowa 1, zajmująca się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Więcej informacji na temat refundacji in vitro można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką pod numerem telefonu: +48 91 443 99 33 lub odwiedzając stronę internetową: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%