Zamknij

Wiercenie gniazdek. Sprzęt i materiał eksploatacyjny

13:22, 06.06.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:22, 06.06.2024

W tym artykule przyjrzymy się bliżej sprzętowi, na którym wykonywane jest to zadanie, a także opowiemy o tym, który materiał eksploatacyjny najlepiej poradzi sobie z wierceniem gniazd

XXI wiek to czas różnych gadżetów i urządzeń domowych, które znacznie upraszczają i sprawiają, że nasze życie jest wygodniejsze. Wszystkie te urządzenia elektryczne wymagają ładowania lub działają tylko z sieci, a więc kwestia dodania gniazdek do mieszkania jest kluczowa, zwłaszcza jeśli jest to stary dom. Jeszcze 30-40 lat temu podczas budowy domów do jednopokojowego mieszkania przewidywano około 20 gniazdek, a nawet mniej. Dziś dla większości ludzi tego nie wystarczy. Można powiedzieć, że przecież są przedłużacze! Ale ich również nie wszędzie da się używać. Wyobraź sobie, że obok twojego klimatyzatora przez całą ścianę wisi przewód i przedłużacz. Prawdopodobnie taki element wystroju nie spodoba się wielu osobom... Aby uniknąć takich sytuacji, w pomieszczeniu są instalowane dodatkowe gniazdka. Aby to zrobić, należy wykonać bruzdowanie (do ułożenia przewodu w ścianie) i wywiercić otwór pod gniazdko. Aby wywiercić otwór i zainstalować gniazdko, używa się młotowiertarka lub wiertarka, a także specjalne wiertło diamentowe koronowe albo wiertło z węglików spiekanych do betonu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej sprzętowi, na którym wykonywane jest to zadanie, a także opowiemy o tym, który materiał eksploatacyjny najlepiej poradzi sobie z wierceniem gniazd.

Sprzęt do wiercenia gniazdek

Sprzęt do wiercenia gniazdek można z grubsza podzielić na 2 kategorie – profesjonalny i domowy. Klasa domowa obejmuje młotowiertarkę i wiertarkę udarową, a profesjonalna – specjalne wiertarki diamentowe z mikroudarem lub bez. Przyjrzyjmy się bliżej głównym zaletom i wadom tego sprzętu elektrycznego:

  • Młotowiertarka. Jest to niedrogi rodzaj sprzętu, który ma bardzo niskie obroty (do 1000 obrotów na minutę) i niską moc, więc prędkość wiercenia, zwłaszcza betonu, jest przeciętna. Diamentowa otwornica jest montowana na młotowiertarce za pomocą specjalnego adaptera SDS. Wiercenie na młotowiertarce powinno odbywać się wyłącznie w trybie wiercenia. Jeśli spróbujesz pracować w trybie wiercenia + uderzenia, aby przyspieszyć pracę, prawdopodobieństwo pęknięcia w korpusie diamentowego wiertła do otworów jest wysokie, z dalszą utratą segmentów i zdolnością cięcia korony. Natomiast praca z wiertłem z lutami z węglików spiekanych odbywa się tylko w trybie uderzenia z wierceniem.
  • Wiertarka udarowa. Ten rodzaj sprzętu jest bardzo podobny do młotowiertarki, ale działa przy wyższych obrotach (1500-3000 obrotów na minutę, z możliwością regulacji obrotów), w wyniku czego prędkość obróbki materiału jest znacznie wyższa. Jeśli chodzi o uderzenie, zasada działania wiertarki udarowej bardzo różni się od młotowiertarki. W młotowiertarce iglica mocno uderza w adapter, a w wiertarce znajdują się 2 zapadki z zębami, które podczas obracania tworzą efekt uderzenia. Uderzenie wiertarki jest znacznie łagodniejsze niż młotowiertarki, jednak producenci diamentowych otwornic nie zalecają pracy w trybie udarowym, aby uniknąć uszkodzenia wiertła koronowego. Do wiercenia wiertłami koronowymi na wiertarce stosuje się specjalne adaptery S10 i S12 do uchwytu z trzema szczękami.
  • Wiertarka do wiercenia diamentowego. Takie wiertarki są znacznie większe i mają większą wagę niż wiertarki udarowe i młotowiertarki. Wynika to z mocnego silnika (2-3 razy mocniejszego niż u młotowiertarki) i wysokich obrotów (podobnie jak na wiertarce udarowej – 1500-3000 obrotów). Wiertarki diamentowe nie mają płynnej regulacji prędkości, ale na rynku są dostępne wiele modeli, które mają 2-3 prędkości dla różnych średnic wierteł. Istnieją również specjalne wiertarki diamentowe z mikroudarem, które pozwalają wiercić znacznie szybciej. Takie wiertarki mają wrzeciono 1 i 1\4 UNC lub M16 i wiertła otworowe są na nich montowane za pomocą specjalnych adapterów.

Obecnie wiertarki diamentowe zyskują coraz większą popularność wśród mistrzów, zwłaszcza z mikroudarem. Chociaż ten sprzęt jest istotnie droższy, pozwala wykonać pracę znacznie szybciej, bez nadmiernego wysiłku. Przykładowo praca z młotowiertarką wymaga użycia pracownikiem znacznego nacisku na narzędzie, co prowadzi do nadmiernego zmęczenia, zwłaszcza jeśli trzeba wywiercić wiele otworów w ciągu jednego dnia.

Wiertła otworowe pod gniazdka

Podczas wiercenia otworów pod gniazdka najczęściej mamy do czynienia z następującymi materiałami: betonem, cegłą, gazobetonem i blokami piankowymi. Wiercenie w cegle, gazobetonie i blokach piankowych jest bardzo łatwe, ponieważ są to materiały miękkie i ścierne. Do ich obróbki wystarczy zwykłe wiertło z węglików spiekanych. Natomiast wiercenie betonu, zwłaszcza ze zbrojeniem, jest bardzo trudnym zadaniem, a korona z węglików spiekanych nie zawsze poradzi sobie z takim otworem. Najlepszy pomocnik przy wierceniu betonu – diamentowe wiertło otworowe. Takie wiertła są dostępne w trzech średnicach 68 mm, 72 mm i 82 mm. Wiertła 68 i 72 mm są używane bezpośrednio do otworów do gniazdek, a 82 mm do skrzynek przyłączeniowych.

Wiertła diamentowe istnieją zarówno do młotowiertarek i wierteł, jak i osobno do wiertarek diamentowych zarówno z mikroudarem, jak i bez. Wiertła z węglików spiekanych są używane głównie na młotowiertarkach, ponieważ do ich pracy wymaga się silnego uderzenia.

Zalecenia podczas wiercenia gniazdek

Ogólnie rzecz biorąc, wiercenie gniazdek jest bardzo prostym zadaniem, ale wymaga pewnych umiejętności i techniki:

  • Do początkowego nawiercania należy użyć specjalnego wiertła centrującego o średnicy 6-8 mm. Początkowo wykonaj środkowy otwór przyszłego gniazdka za pomocą tego wiertła, a następnie włóż wiertło centrujące do głównego wiertła i wywierć rowek o głębokości 4-6 mm. Zatem wyjmij wiertło centrujące i kontynuuj wiercenie.
  • Aby zwiększyć wydajność, podczas wiercenia użyj techniki kołysania. Nie trzymaj wiertła ściśle prostopadle do materiału, ale cały czas zmieniaj kąt wiertła w różnych kierunkach. Takie ruchy poprawiają usuwanie pyłu ze strefy cięcia i pomagają ostrzyć diamentowe powierzchnie wiertła.
  • Użyj odpylacza. Średnio z jednego otworu do gniazdka zbiera się około szklanki kurzu, który może wypełnić całe pomieszczenie. Aby uniknąć takiego zanieczyszczenia, konieczne użyj specjalnych przystawek do odbierania pyłu ze strefy cięcia i odkurzacza.
  • Jeśli zauważysz, że wiertło zaczęło działać wolniej – nie próbuj naciskać coraz mocniej. Spróbuj naostrzyć to wiertło za pomocą materiału ściernego, który możesz znaleźć pod ręką (blok gazowy, blok piankowy, cegła lub asfalt). Aby naostrzyć diamentowe krawędzie wiertła, wystarczy wykonać jeden otwór na dowolnym z wymienionych materiałów.
(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%