Zamknij

„CZYSTE POWIETRZE” i „CIEPŁE MIESZKANIE” w Lesznie

09:00, 19.06.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:22, 19.06.2024

Programy „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie” to ogólnopolskie programy dopłat do wymiany starych źródeł ogrzewania prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównymi celami programów jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez zmodernizowanie systemów grzewczych budynków, aby były bardziej efektywne energetycznie i mniej szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Programy „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie” realizowane są poprzez finansowanie modernizacji systemów grzewczych i termomodernizacji, obejmują m. in. wymianę starych kotłów na paliwo stałe na nowe np. kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, instalacje gazowe czy pompy ciepła. Ponadto, programy oferują dotacje na termomodernizacje budynków, czyli prace związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, takie jak ocieplenie ścian, dachu, wymiana okien na bardziej energooszczędne, czy izolacja piwnic i poddaszy (tylko w „Czystym Powietrzu”), a jak wszyscy wiemy ocieplony dom zużywa mniej energii, a więc obniża rachunki.

Wnioski na dotację można składać poprzez stronę internetową Generator Wniosków o Dofinansowanie - https://gwd.nfosigw.gov.pl/, w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna (ul. Wałowa 5) oraz w wybranych bankach: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska oraz Bankach Spółdzielczych; banki te oferują preferencyjnie oprocentowane kredyty gotówkowe, które można otrzymać na sfinansowanie inwestycji oraz pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie.

W tym miejscu przypominamy również o możliwości przeprowadzenia bezpłatnej inwentaryzacji budynków oraz wykonania zdjęć z kamerą termowizyjną przez pracowników Urzędu Miasta Leszna – więcej informacji na stronie internetowej: Leszno.pl (zakładka „Dla mieszkańca”, „Ochrona Środowiska”, „Inwentaryzacja budynku”). Przygotuj odpowiednie dokumenty i informacje; zamów inwentaryzację z kamerą i jednocześnie złóż wniosek do „Czystego Powietrza”.

Koszty poniesionych inwestycji w ramach dotacji „Czyste Powietrze” dodatkowo mogą być odliczane w formie ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT.

Warto ponownie przypomnieć o programie „Ciepłe Mieszkanie”, który jest kierowany do osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystających z nieefektywnego źródła ciepła na paliwa stałe. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od zarobków potencjalnego beneficjenta i może wynieść nawet do 39 900 zł.

Miasto Leszno przypomina, że zgodnie z tzw. „uchwałą antysmogową” do dnia:

  • 1 stycznia 2024r. - należało wymienić bezklasowe kotły i piece na węgiel
    i drewno (kopciuchy),
  • 1 stycznia 2026r. – należy wymienić miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (kominki nie spełniające norm ekoprojektu, piece kaflowe oraz piece typu ”koza”),
  • 1 stycznia 2028r. – należy wymienić kotły i piece na węgiel i drewno klasy 3 i 4.  
Uwaga na nieuczciwe oferty dotyczące pomocy przy pozyskiwaniu dofinansowania  w ramach programu „Czyste Powietrze”!

To już ostatnia chwila na modernizację systemu grzewczego w twoim domu!

Przyjdź lub zadzwoń do Gminnego Punktu Konsultacyjnego, znajdującym się przy ul. Wałowej 5.

Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna oraz pod numerem telefonu: (65) 529 81 85.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%