Zamknij

Wycisz swój dom – jak zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem?

15:17, 04.07.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 15:17, 04.07.2024

Czy wiesz, że chroniczne narażenie na hałas ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też może prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem? Nie trzeba pracować w szkodliwych, głośnych warunkach, by odczuwać skutki zanieczyszczenia hałasem. Bywa, że dom, który powinien być spokojnym azylem, w którym można odpocząć i odzyskać siły, nie jest odpowiednio wyciszony. Jak zadbać o swój komfort i poprawić warunki mieszkaniowe?

Jak hałas wpływa na samopoczucie i zdrowie?

Zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie to pierwsze symptomy przebodźcowania akustycznego. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak na nasze samopoczucie wpływa hałas. Co ciekawe, nie muszą to być głośne dźwięki, obciążające i wzmagające irytację. Może to być samo przebywanie w miejscu, w którym np. słychać odgłosy wydawane przez lodówkę, czy też zapowietrzone rury i grzejniki.

Gorszy nastrój wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Spędzając czas w pomieszczeniach, gdzie narażeni jesteśmy na zanieczyszczenia hałasem, obniżamy swoją produktywność, odczuwamy mniejszą energię i gorszy nastrój, co odbija się na wszystkich sferach życia. Siły trudno zregenerować podczas snu, gdy środowisko jest zanieczyszczone hałasem. Problemy z zasypianiem, wybudzenia i nieefektywny odpoczynek nocny, a także stres, to również skutki przebywania w miejscach akustycznie uciążliwych. Długotrwałe obciążenie gwarem ulicznym, czy też dokuczliwymi dźwiękami napływającymi zza ścian od sąsiadów, może wpłynąć negatywnie na zdrowie.

Wzrost ciśnienia krwi i problemy kardiologiczne mogą być powiązane również z zanieczyszczeniem hałasem. Głośne dźwięki to bodźce stresowe, które wzmagają aktywność współczulnego układu nerwowego – wpływają na wydzielanie adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny. Szczególnie jest to groźne dla osób, które są obciążone chorobami sercowymi, przebywanie w niekorzystnych akustycznie warunkach może wzmagać dolegliwości.

Żeby wyznaczyć stopień i źródło zanieczyszczenia hałasem mieszkania, warto przeprowadzić specjalistyczne badanie – https://termocent.com/warszawa/badanie-halasu/. Eksperci nie tylko skrupulatnie określą przyczynę, ale też zaproponują optymalne usprawnienia, które pomogą zredukować problem.

Wyciszenie okien i drzwi

Bardzo często to niepoprawnie wykonana stolarka drzwiowa i okienna stanowi źródło przenikania głośnych dźwięków do wnętrza domu. Wiele zależy od wykonania dobrej izolacji, a także jakości zamontowanych okien. Osoby, które mieszkają przy ruchliwej ulicy, mogą zainwestować w warianty o wysokiej izolacyjności dźwiękowej. Poziom dźwiękoszczelności powinien być dostosowany do otoczenia. Badanie poziomu hałasu również jest podpowiedzią, co do zastosowania odpowiedniego modelu do konkretnych warunków – https://termocent.com/torun/badanie-halasu/. Można też zdecydować się na specjalne rolety zewnętrzne – dobrej jakości osłony, odpowiednio zamontowane także pomagają w tłumieniu odgłosów.

Ważny jest również dobór drzwi, które redukują hałas z klatki schodowej. Jest znaczna różnica między standardowymi wariantami, które zapewniają wygłuszenie na poziomie 15 dB, a dźwiękoszczelnymi o wygłuszeniu 36 dB.

Poprawa izolacji akustycznej ścian

Płyty gipsowo-kartonowe, specjalne maty dźwiękochłonne, panele, a nawet tapety lub farby pochłaniające dźwięki mogą skutecznie wpłynąć na wyciszenie pomieszczeń domowych. Zadbać o izolację akustyczną można także, używając pianki poliuretanowej, która służy do wypełniania pustych przestrzeni w ścianach. Istnieje wiele sposobów na to, by wzmocnić dźwiękoszczelność w domu zarówno na etapie budowy, jak i do dokonania ulepszeń.

Wyspecjalizowani pracownicy firmy TERMOCENT udzielą informacji na temat użycia najkorzystniejszych materiałów. Podpowiedzą, które opcje będą optymalne przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i warunków. Wchodząc w link, można zapoznać się z ofertą i znaleźć dane kontaktowe – https://termocent.com/.

 

 

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%