Choroby, przebyte urazy, a także wady wrodzone mogą powodować niedoskonałe funkcjonowanie mózgu, a tym samym obniżać sprawność całego organizmu. Magdalena Zimniak założyła firmę Neurofala, aby poprzez nieinwazyjne zabiegi stymulować mózg do pobudzenia jego nieco uśpionej sprawności.
Pani Magda jest nauczycielką, ale prócz pedagogicznego posiada także bogate wykształcenie terapeutyczne. Kwalifikacje i doświadczenie oligofrenopedagoga, socjoterapeuty, logopedy i neurologopedy, a także trenera Easy Biofeedback I stopnia chce teraz wykorzystać wspierając się nowoczesnym sprzętem terapeutycznym. Kto jednak zna Magdalenę Zimniak wie, że najnowsza technika jest tylko uzupełnieniem dla jej empatii i wrażliwości, która pomaga jej nie tylko rozpoznać sedno problemu klienta, ale jednocześnie dobrać odpowiednią terapię.
- Nowoczesne urządzenia są tylko narzędziem do pracy z osobami posiadającymi różnorodne neurologiczne problemy - podkreśla Magdalena Zimniak, Założycielka Neurofali. - Nie mniej ważna jest atmosfera podczas przeprowadzanych zabiegów wzbogacona miłym słowem i uśmiechem. Ważne, aby do każdego człowieka mieć indywidualne podejście, odpowiednie do jego stanu psychicznego i fizycznego. Neurofala koncentruje się obecnie na trzech zabiegach: mikropolaryzacji mózgu, treningu EEG Biofeedback oraz elektrostymulacji podniebienia i języka.
Mikropolaryzacja mózgu tDCS opracowana została w Instytucie Rehabilitacji Medycznej już wiele lat temu. Jest metodą całkowicie bezpieczną, nieinwazyjną, a także bezbolesną, wykonywaną za pomocą elektrod powierzchniowych, które są umieszczane na głowie pacjenta. Terapia ta ma swoje zastosowanie w neurorehabilitacji chorych zarówno z uszkodzeniami mózgowia jak również różnymi dysfunkcjami neurologicznymi.
- W Polsce mikropolaryzacja mózgu wykorzystywana jest już od 20 lat - wyjaśnia Magdalena Zimniak. Wskazaniami do tego rodzaju zabiegu są m.in.: dystonia, afazja, udary mózgu, ból przewlekły, udary czaszkowo- mózgowe z deficytem neurologicznym, mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, ADHD, dysfunkcje pamięci, padaczka lekooporna, szumy uszne, uzależnienia, depresja, niektóre zaburzenia psychiatryczne, choroby zwyrodnieniowe mózgu (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona) przebiegające z zaburzeniami emocjonalno-osobowościowymi i poznawczymi, tiki, trudności szkolne, opóźniony rozwój mowy, opóźniony rozwój psychomotoryczny, zaburzenia psychosomatyczne i psychoemocjonalne.Zabieg mikropolaryzacji mózgu stosowany jest w ciągu kolejnych 10-15 dni. Terapia wymaga systematycznych sesji (codziennie lub co drugi dzień dla utrwalenia efektów).
Podczas zabiegu Biofeedback klient pewne elementy pracy swojego mózgu, będącego jego reakcją na różnorodne bodźce, może zobaczyć na monitorze komputera wyposażonego w odpowiedni program.
- Biofeedback jest metodą usprawniania szczególnie tych obszarów mózgu, które odpowiadają za koncentrację, uwagę i pamięć - precyzuje pani Magdalena. - Metoda ta zalecana jest więc zarówno osobom młodszym, jak i starszym, które obserwują u siebie trudności w tych obszarach swojego funkcjonowania albo chcą je ulepszyć, zwiększyć zdolność koncentracji, pamięć, uwagę, usprawnić procesy myślowe, poprawić tempo nauki, twórczość, umiejętność relaksacji i opanowywania emocji, a także wpłynąć na odprężenie i spokojny sen. Biofeedback jest to biologiczne sprzężenie zwrotne, czyli dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany te monitorowane są przez pomiarowy system komputerowy.
Biofeedback może okazać się bardzo skuteczny w zmniejszaniu dolegliwości związanych z: ADHD, depresją, padaczką, problemami ze snem, nadmiernym stresem, chorobami układu oddechowego, PTSD (zespół stresu pourazowego), zaburzeniami koncentracji, zaburzeniami dotyczącymi autonomicznego układu nerwowego, uzależnieniami, niewielkiego stopnia nadciśnieniem tętniczym, czy też w rehabilitacji po uszkodzeniach pewnych obszarów mózgu (do których doszło w skutek urazu lub udaru).
Starsi pamiętają metodę sprawdzania językiem stanu naładowania płaskiej baterii. Trochę podobne zjawisko wykorzystywane jest podczas przeprowadzania elektrostymulacji podniebienia i języka przy użyciu nowoczesnej aparatury.
- Elektrostymulacja to zabieg, w którym prąd o bardzo niskim i bezpiecznym natężeniu przepływa przez mięśnie podniebienia, języka lub warg, usprawniając ich działanie - wyjaśnia istotę metody pani Magdalena. - Do elektrostymulacji wykorzystujemy nowoczesny sprzęt BTL- 4625 Premium, lidera na rynku medycznym. Różnej wielkości elektrody kulisto-punktowe dobierane są dla pacjenta indywidualnie. Zabieg jest bardzo komfortowy, bezpieczny i bezbolesny. Czas jego trwania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i modyfikowany aktywnie w czasie trwania terapii. Zwykle jest to od 4 do 15 minut. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje neurologopeda, technik EEG, neurolog, pediatra lub inny specjalista. Zabieg zwykle wsparty jest masażem logopedycznym oraz ćwiczeniami aparatu mowy.
Elektrostymulacja daje dobre rezultaty u osób m. in. po operacji rozszczepu warg i podniebienia lub podcięcia wędzidełka języka, nadmiernie śliniących się, z wadami wymowy, nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, mową nosową, porażeniem nerwu twarzowego i trójdzielnego, afazją motoryczną, dyzartrią, czy z zaburzeniami genetycznymi.
Fot. archiwum Neurofala Magdalena Zimniak - w Neurofali dla przywracania sprawności mózgu wykorzystuje się nowoczesną aparaturę.
Więcej informacji oraz zapisy na:
facebook
strona internetowa
tel. 789 581 360
[email protected]