Zamknij

Kolagen na skórę – czy stosować inny na twarz i ciało?

15:59, 24.09.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:12, 25.09.2024

Marzysz o gładkiej, jędrnej skórze bez oznak starzenia? A może chcesz pozbyć się cellulitu i rozstępów? Odpowiedzią na oba pytania może być kolagen. Do Twojego wyboru pozostają zarówno kosmetyki, jak i suplementy diety z kolagenem. Niektóre warto stosować osobno na twarz i ciało, a inne nadają się do obu zastosowań. Kluczem jest wybór produktu o sprawdzonym składzie.

Jak kolagen wpływa na skórę?

Kolagen stanowi najbardziej istotne białko strukturalne w skórze [1] – stanowi ok. 72% jej suchej masy, dlatego odpowiada za jej jędrność, gęstość oraz elastyczność.

Naturalny spadek poziomu kolagenu w skórze, który wynika z wieku, prowadzi nie tylko do powstawania zmarszczek na twarzy. Skóra całego ciała staje się bardziej podatna na przesuszenie, cellulit i rozstępy. Wolniej goi się w miejscach urazów, co może powodować blizny i przebarwienia.

Skąd moda na kolagen?

Wiele osób sięga po kosmetyki i suplementy z kolagenem. Zawierają one peptydy kolagenowe i aminokwasy stanowiące główne budulce kolagenu (m.in. prolinę, glicynę oraz hydroksyprolinę). Kolagen naturalnie występujący w żywności ma większe cząsteczki, przez co jest gorzej trawiony i w mniejszym stopniu wchłania się do krwiobiegu niż hydrolizowany z suplementów.

Kolagen do picia – uniwersalne zastosowanie

Jeżeli interesuje Cię kolagen mający wpływ na skórę zarówno twarzy, jak i reszty ciała, możesz rozważyć jego suplementację. Produkty z kolagenem w postaci proszku albo płynu mogą dostarczać organizmowi łatwo przyswajalne białko, bogate w aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu.

Wielu wciąż szuka idealnego suplementu z kolagenem. Zadanie to znacząco mogą ułatwić rankingi tworzone przez ekspertów. Na Wybieramy Kolagen znajdziesz porównywarkę kilkudziesięciu kolagenów do picia, a wśród nich znane i lubiane marki, które są najczęściej wyszukiwane w Google.

Ranking w prosty i czytelny sposób prezentuje ważne informacje o każdym suplemencie z kolagenem. Dowiesz się z niego m.in.:

  • z jakiego źródła pochodzi kolagen,
  • jakiej obróbce poddano surowiec i jaką ma masę cząsteczkową (a to kluczowa informacja dla oceny stopnia jego wchłaniania),
  • czy przebadano surowiec kolagenowy pod kątem wpływu na skórę,
  • ile kolagenu zawiera 1 porcja suplementu,
  • jakie składniki dodatkowe zastosowano w produkcie,
  • czy smak i konsystencja kolagenu umożliwiają komfortową suplementację.

Dodatkowy atut rankingu stanowią atrakcyjne ceny – w wielu przypadkach do 30% taniej niż w innych źródłach.

Jaki kolagen do twarzy?

Aktualnie w modzie są kremy i sera z kolagenem w składzie. Niestety, działają one jedynie na powierzchni skóry, przede wszystkim nawilżająco. Nie przyniosą spektakularnego efektu przeciwzmarszczkowego.

Głębiej zadziałać mogą jedynie kosmetyki zawierające kolagen natywny, ponieważ ma on małe cząsteczki. To tzw. żele kolagenowe, które ze względu na naturalny skład wymagają przechowywania w lodówce.

Jeśli planujesz zakup kolagenu do twarzy i zależy Ci na jego działaniu anti-aging, zwróć uwagę na:

  • źródło kolagenu – ten pochodzenia zwierzęcego zawiera najwięcej peptydów i aminokwasów potrzebnych do produkcji kolagenu w skórze, w naturze nie istnieje roślinny kolagen, ponieważ to białko powstaje wyłącznie w organizmach zwierzęcych,
  • zapoznaj się bliżej ze składem – żele kolagenowe zawierają kolagen biały albo szary, ten pierwszy lepiej sprawdza się w przypadku delikatnej skóry twarzy i ma większe właściwości przeciwzmarszczkowe,
  • wielkość cząsteczek kolagenu – jeżeli producent podaje taką informację, to już plus dla niego, ponieważ to właśnie niska masa cząsteczkowa peptydów kolagenowych może umożliwić im pokonanie bariery skórnej i wniknięcie do głębszych struktur skóry.

Ponadto postaw na kosmetyk o pH zbliżonym do pH skóry, czyli ok. 5,5. W jego składzie mile widziane są witamina C oraz kwas hialuronowy.

Jaki kolagen do ciała?

Żele kolagenowe sprawdzają się także do pielęgnacji ciała. Słyną z właściwości regenerujących skórę, przez co można stosować je na:

  • blizny,
  • rozstępy,
  • cellulit.

W tym przypadku warto jednak szukać kolagenu szarego lub czarnego. Pozyskuje się je z ciemniejszej skóry warstwy grzbietowej ryby. Z tego względu zawierają melaninę, która pomaga wyrównywać koloryt skóry, a także wykazuje działanie regenerujące.

Jaki kolagen na twarz i ciało? Podsumowanie

Suplementy diety z kolagenem do picia pozwalają spożywać składniki odżywcze stanowiące naturalne budulce kolagenu. W przypadku poszczególnych surowców kolagenowych badania potwierdzają wpływ suplementacji kolagenu na kondycję skóry całego ciała. Do Twojej dyspozycji pozostają również kosmetyki z kolagenem. Na szczególną uwagę zasługują żele kolagenowe – te z kolagenem białym wybieraj do twarzy, a kolagen czarny lub szary lepiej sprawdzi się do pielęgnacji ciała.

Pamiętaj, że suplement diety to środek spożywczy, a nie produkt leczniczy. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Źródła:

[1] Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., “Kolagen–struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej”, Estetol. Med. Kosmetol 2.1 (2012): 14-20.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%