Nadchodzi sezon zimowy, pora zmienić otwarte korty na te pod balonem lub na hali. To czas kiedy w tenisa gramy trochę rzadziej, a to ze względu na dostępność kortów. Czy i jak przygotować rakiety do tenisa na zimę?
Co do zasady nie ma czegoś takiego jak rakiety do tenisa na zimę. Konstrukcje są uniwersalne i mają radzić sobie zarówno w czasie panowania wysokich, jak i niskich temperatur. Rama rakiety do tenisa może być wykonana z aluminium, kompozytu lub włókna węglowego, najczęściej nazywanego grafitem. Czy można zatem polecić jakiś konkretny model rakiety do tenisa na zimę? Niekoniecznie. Co innego jeśli idzie o osprzęt rakiety.
Jak bumerang wraca pytanie "z czego wykonany jest osprzęt rakiety do tenisa?’" Jeśli owijka i naciąg, które mamy aktualnie na ramie, są zrobione z tworzyw sztucznych to nie mamy się o co martwić. Być może doświadczymy subtelnej zmiany jeśli chodzi o właściwości owijki czy naciągu. Jeśli z kolei rakiety do tenisa są naciągnięte naciągiem naturalnym i/lub mają założoną owijkę ze skóry to powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Należy unikać zmian temperatury, więc nie po treningu nie zostawiamy rakiety w zimnym garażu czy bagażniku naszego auta. Bezpieczniej będzie trzymać rakiety w cieplejszym miejscu.
Poza przechowywaniem rakiety do tenisa w warunkach domowych warto pamiętać o jej przygotowaniu do sezonu. Nieważne czy mamy środek lata, czy zimę, rakiety do tenisa powinny mieć świeżą, dobrze trzymającą owijkę oraz niezużyty naciąg. Są to elementy mające realny wpływ na naszą grę i należy o nie bezwzględnie dbać. Rakiety do tenisa warto transportować w specjalnych pokrowcach lub torbach na sprzęt tenisowy - co warto zaznaczyć, niektóre z takich toreb mają specjalne kieszenie termiczne, chroniące przed nagłymi zmianami temperatury. Jak już ustaliliśmy te mogą zaszkodzić naturalnym elementom rakiety do tenisa.
Wybierając modele grafitowe, naciągnięte syntetycznymi strunami z rączkami owiniętymi poliuretanowymi gripami, możemy być bezpieczni. Wybierając się na kort zimą zadbajmy o nasze przygotowanie do gry. Ubierajmy się ciepło, ale rozsądnie jest to zrobić na cebulkę, żeby móc w każdej chwili zdjąć lub założyć część garderoby. Na korcie warto pamiętać, że zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie organizmu wpłyną na naszą wydajność w czasie gry. Obydwa mogą mieć również przykre konsekwencje po grze.