Monitory do komputera są na co dzień używane w domach i w biurach. W szerokiej ofercie można znaleźć zarówno małe ekrany, jak również te największe, zbliżone rozmiarami do topowych telewizorów. Są używane zarówno do komputerów stacjonarnych, jak również w zestawie z laptopami jako drugi ekran. Jak wybrać właściwy model i na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy!
Monitor komputerowy może spoczywać na biurku albo stole, jak również wisieć na ścianie. Warto wybrać takie miejsce, w którym będzie dobrze wyeksponowany, a naturalne światło nie będzie zakłócać jego pracy – szczególnie w słoneczny dzień. Ustalając przekątną ekranu, należy mieć na uwadze odległość użytkownika od monitora oraz wysokość oczu. Nie bez znaczenia będzie także wzrost osoby oraz dobór mebli – stolika i krzesła komputerowego. Przez odpowiednie połączenie tych wszystkich elementów należy osiągnąć efekt, w którym użytkownik będzie miał odpowiednio duży ekran, który łatwo ogarnąć wzrokiem. To może oznaczać równie dobrze model 24-calowy, jak i mierzący 34 cale.
Jakie parametry w największym stopniu decydują o cenie monitora i jego możliwościach? Wymieńmy najważniejsze z nich. Zobacz, co decyduje o tym, które monitory sprawdzają się najlepiej i zbierają wysokie oceny kupujących!
Rozdzielczość – oznacza, jak bardzo szczegółowy obraz będzie wyświetlany. Obecnie zdecydowanie dominują monitory Full HD, jednak można znaleźć też monitory 4K.
Z powyższych elementów warto wybrać te, które są dla ciebie kluczowe przy zakupie nowego urządzenia i najmocniej wpływają na komfort użytkowania.
Monitory znacząco się od siebie różnią. Inny model wybiera się do pracy biurowych, inny – do spotkań wideo, oglądania filmów czy do gier. Dlatego nie ma uniwersalnego sprzętu, który zawsze będzie idealny. Wśród dostępnych propozycji należy szukać takich, które wpisują się w konkretne potrzeby. Obok prostych monitorów można znaleźć także zakrzywione czy szerokokątne, idealne do pokazywania rozległych arkuszy kalkulacyjnych albo gier strategicznych z rozbudowanymi mapami. Najlepszy wybór dla każdego może oznaczać coś innego. Warto zatem znać kluczowe cechy, żeby móc rozpoznać, czy rozważany model wpisuje się we właściwe kryteria, czy nie do końca.