Budowanie masy mięśniowej oraz zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej to cel, który pragnie osiągnąć wielu mężczyzn. Prawidłowa dieta i odpowiedni trening to klucz do sukcesu, jednak warto także zwrócić uwagę na poziom ważnego hormonu — testosteronu. Zbyt mała ilość może prowadzić do nadwagi i otyłości, skutkując w słabszych wynikach na siłowni. Jak jeszcze testosteron wpływa na organizm? Jak zwiększyć jego poziom i skuteczniej zbudować masę mięśniową? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w tym artykule!
Równowaga hormonalna jest szczególnym czynnikiem wpływającym na siłę, wytrzymałość, a także efektywność treningu. Wyższa produkcja testosteronu może być naturalna bądź wynikać ze stosowania odpowiednich suplementów. Zobacz, jak możesz zbudować swoją sylwetkę i podnieść poziom tego hormonu.
Już wiesz, że ten ważny dla mężczyzn androgen może pozytywnie wpłynąć na budowę masy mięśniowej i obniżenie objętości tkanki tłuszczowej. Jednak jak podnieść testosteron? Istnieje parę metod, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz poprawić swoje wyniki na siłowni. Są to:
Najlepsze boostery testosteronu to takie, które są indywidualnie dostosowane do Twojego organizmu, a także oczekiwań czy budżetu. Wszystkie te metody są polecane dla osób zdrowych, więc najważniejszym czynnikiem, który wpływa na poziom tego hormonu, jest dbanie o potrzeby swojego ciała. Dzięki temu szybciej zobaczysz wyniki.
Oprócz zwiększenia masy mięśniowej i obniżenia ilości tkanki tłuszczowej testosteron daje również inne pozytywne rezultaty. Jednym z nich jest wspieranie pracy wielu narządów, takich jak serce, nerki czy wątroba. Hormon ten wpływa także na samopoczucie i uczucie motywacji. Testosteron oddziałuje więc na cały organizm — od sfery fizycznej po sferę psychiczną.
Sprawdź także: "Jak skutecznie rozbudować triceps?" Sprawdź doskonały atlas ćwiczeń!
Wraz z wiekiem poziom testosteronu może ulec zmianie. Zazwyczaj mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat notują największy przyrost tego hormonu — później, razem ze starzeniem organizmu, ta norma spada. To nie jest jednak jedyna przyczyna obniżenia się poziomu testosteronu. Siedzący tryb życia, zbyt krótki lub niskiej jakości sen, a także mała aktywność fizyczna mogą sprawić, że mężczyzna będzie miał za niskie stężenie tego androgenu.
Co powoduje niedobór testosteronu? Pod względem psychicznym, osoba dotknięta deficytem może odczuwać nadmierne zmęczenie, apatię czy brak motywacji. Fizycznie, zwiększa się tkanka tłuszczowa, a tempo metabolizmu jest zwolnione. Przez to przyrost masy mięśniowej może być ograniczony, co wpływa na efekty ćwiczeń. Widać więc, jak ważne jest dbanie o odpowiednią gospodarkę hormonalną, jak bardzo wyniki mogą być zaniżone przez deficyt testosteronu oraz jak ten androgen wpływa na codzienne funkcjonowanie.