Masz pomysł na nową, przyjazną przestrzeń w swoim mieście? Chcesz zmienić szare ulice w zielone parki, a opuszczone budynki w miejsca tętniące życiem. Aplikuj o dotację unijną na rewitalizację. Dołącz do tych, którzy to zrobili.
Odnowiona zabytkowa przestrzeń miejska w Rawiczu? Dawna fabryka tlenu, która stała się nowym Centrum Aktywizacji Społecznej w Czempiniu? A może modernizacja budynku w Lesznie, który zaadaptowano na potrzeby utworzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej? To wszystko jest doskonałym przykładem, jak Leszno i okolice korzystają z dziedzictwa kulturowego, by zabłysnąć swoim pomysłem na rewitalizację.
Odnowa z kulturą
Miasto Rawicz przeszło odnowę, która udowadnia, że nie trzeba rezygnować z dziedzictwa kulturowego, aby zaistnieć na mapie rewitalizacji w Wielkopolsce. Mieszkańcy korzystają z centrum miasta, które odżyło przy wsparciu Funduszy Europejskich. W ramach prac powstały np. multibiblioteka oraz Centrum Usług Społecznych.
– Za działaniami infrastrukturalnymi poszły zmiany społeczne – mówi burmistrz gminy Rawicz, Grzegorz Kubik. – Dotyczą one wykluczenia społecznego i bezrobocia, związane są także z niższymi wskaźnikami edukacyjnymi. W mieście jest też wielu seniorów, dla których chcieliśmy stworzyć przyjazne przestrzenie. Proszę zajrzeć do Centrum Usług Społecznych, by zobaczyć, jak to miejsce dziś tętni życiem. Połączenie elementów infrastrukturalnych ze społecznymi, a także wpisanie się w trend zazieleniania miast przyniosło efekt. Podobnie w bibliotece. Bez unijnej dotacji tak szeroki zakres zmian nie byłby możliwy.
Jeśli odkrywasz Wielkopolskę śladami Funduszy Europejskich, koniecznie zajrzyj do Leszna na plac Metziga 25. Tam XIX-wieczny budynek przeszedł rewitalizację, stając się nowoczesnym domem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Znajdziesz tu nie tylko książki! Jest tu sala wystawowa z multimedialnymi ekranami, czytelnia, wypożyczalnia dla dorosłych i oddzielna dla dzieci i młodzieży. A jeśli myślisz, że w bibliotece musi panować cisza, to na piętrze czeka sala koncertowa z widownią. To przykład rewitalizacji, która żyje i tętni kulturą!
W podróży warto również zajrzeć do Czempinia, gdzie na terenie dawnej Tlenowni powstało wyjątkowe Centrum Aktywizacji Społecznej, a w nim: Biblioteka Publiczna z czytelnią, sale na potrzeby Centrum Kultury, Izba Muzealna, sala widowiska na aż 150 osób. Na mieszkańców i przyjezdnych będą tu czekać liczne kulturalne wydarzenia np. warsztaty, występy chórów, orkiestr i zespołów czy przedstawienia teatralne.
W Czempiniu nie zapomniano też o „zielonej” rewitalizacji. Rozbudowano strefy rekreacji ruchowej, w ramach, których powstał plac zabaw i siłownia zewnętrzna, a nawet specjalna infrastruktura dla osób z niepełnosprawnościami, np. huśtawki czy karuzele integracyjne. Nie można też nie wspomnieć o wyjątkowej tężni
solankowej, gdzie warto się wybrać i zaczerpnąć świeżego powietrza nasyconego zdrowym jodem.
A gdyby takich rewitalizacji było więcej?
Teraz czas na kolejne „zielone” i uspołecznione projekty rewitalizacyjne. Do 28 marca trwa przyjmowanie wniosków w konkursie na tego typu inicjatywy. To szansa na pozyskanie środków z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Do podziału jest ponad 170 mln zł. W konkursie mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, podmioty ekonomii społecznej czy organizacje pozarządowe. Dofinansowanie uzyskają projekty, których celem jest rewitalizacja obszarów zdegradowanych, poprzemysłowych i powojskowych na obszarach miejskich i innych niż miejskie. Premiowane będą szczególnie te pomysły, w których pojawią się ekologiczne i prospołeczne akcenty.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski