Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie po raz trzeci realizuje projekt w ramach programu Erasmus+.
W ubiegłym roku Uniwersytet został wyróżniony i uzyskał akredytację, co oznacza awans do europejskiej ekstraklasy wśród instytucji edukacyjnych. Akredytacja obowiązuje do 2027 roku.
Obecnie realizowany projekt jest najbardziej wymagający spośród dotychczasowych, angażując dużą grupę uczestników i wymagając intensywnej pracy organizacyjnej.
W program jest zaangażowanych ponad 50 słuchaczy, którzy wezmą udział w mobilnościach edukacyjnych. Planowane są 2 kursy: dla kadry zarządzającej oraz edukacyjno-szkoleniowej. Pierwszy z nich to kontynuacja tematów z poprzednich lat, skupi się na treningu mózgu i praktycznym wykorzystaniu zdobytych umiejętności w codziennym funkcjonowaniu Uniwersytetu. W szkoleniu, które odbędzie się na przełomie kwietnia i maja w Turcji, weźmie udział 15 osób. Druga mobilność obejmie grupę 15 osób, które we wrześniu wyjadą na kurs do Hiszpanii, by poznać nowe programy informatyczne, w tym rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które mogą wspomóc zarządzanie taką organizacją jak Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Projekt przewiduje również dwie grupowe wymiany dla 22 uczestników, zwłaszcza tych, którzy mają mniejsze szanse na zagraniczne wyjazdy edukacyjne. Mobilności odbędą się w Czechach, w maju i lipcu 2025 roku. Ich celem będzie zapoznanie się z działalnością organizacji pozarządowych, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.
Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy przejdą przygotowanie obejmujące kursy językowe, kulturowe i pedagogiczne. Ponadto, opracowany został szczegółowy plan ewaluacji projektu. Zdobyta wiedza i wdrożone rozwiązania przyczynią się do dalszego podnoszenia jakości organizacji. W ramach współpracy nawiązane zostaną kontakty z innymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi, którym udostępnione zostaną materiały z mobilności.
Fot. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie.
Na zdjęciu: słuchacze UTW w Lesznie z certyfikatami Unii Europejskiej ukończenia kursu "Zarządzanie grupą".
Wysoka jakość realizacji i promocji projektów unijnych była kluczowa w uzyskaniu akredytacji Erasmus+. Potwierdzeniem skuteczności działań Uniwersytetu są wyniki audytu przeprowadzonego w lutym przez Izbę Kontroli Wydatków Środków Unii Europejskiej. Podsumowano go krótkim, ale wymownym stwierdzeniem: „nie stwierdzono żadnych uwag”.
Po trzech latach realizacji projektów Uniwersytet zdobył cenne doświadczenie w zakresie stosowania europejskich przepisów i ich praktycznego wykorzystania w działalności edukacyjnej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz