Przepływomierz ultradźwiękowy do dokłaadnego pomiaru przepływu
Przepływomierz wody to urządzenie, którego zadaniem jest pomiar ilości cieczy przepływającej przez dany punkt instalacji przemysłowejj w danej jednostce czasu. Jest to urządzenie, które znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwach domowych, czyli wszędzie tam, gdzie ważne jest monitorowanie zużycia wody lub kontrola procesów technologicznych. Na rynku dostępnych jest kilka typów przepływomierzy, które różnią się zasadą działania i dokładnością pomiaru, natomiast coraz większą popularność zyskują przepływomierze ultradźwiękowe, które łączą w sobie precyzję oraz nowoczesną technologię.
Wśród dostępnych rozwiązań możemy wyróżnić m.in. przepływomierze mechaniczne (skrzydełkowe, turbinowe), elektromagnetyczne, masowe oraz wspomniane wyżej ultradźwiękowe. Jednak wybór konkretnego typu zależy od warunków pracy, rodzaju medium przepływającego przez rurociąg i oczekiwanej dokładności.
Przepływomierz wody ultradźwiękowy mierzy przepływ cieczy w rurze, wykorzystując fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. W urządzeniu znajdują się dwa przetworniki – jeden nadaje, drugi odbiera fale ultradźwiękowe. Fale ultradźwiękowe przemieszczają się raz zgodnie z kierunkiem przepływu cieczy, a następnie przeciwnie. Czas, w którym fala potrzebuje pokonać jedną i drugą drogę jest różny w zależności od kierunku, a to z kolei pozwala wyznaczyć prędkość przepływu, a następnie objętość przepływającej wody.
Dzięki takiemu rozwiązaniu pomiar jest precyzyjny i nie wymaga ingerencji w strumień cieczy, a dodatkowo, możliwa jest również instalacja czujników „na rurze”, bez konieczności jej przecinania.
Przepływomierze wody mają przede wszystkim zastosowanie w systemach zarządzania infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną oraz w stacjach uzdatniania wody, natomiast w gospodarstwach domowych służą do rozliczania zużycia wody, zwłaszcza w systemach smart home. Także w przemyśle znajdują swoje zastosowanie w obiegach chłodzenia, w systemach grzewczych, oczyszczalniach ścieków czy zakładach chemicznych. Ich zaletą jest bezkontaktowa forma montażu, która sprawdza się tam, gdzie mamy do czynienia z agresywnymi chemicznymi cieczami lub mediami zawierającymi zanieczyszczenia.
Zaletą przepływomierzy ultradźwiękowych jest to, że nie wywołują strat ciśnienia i są odporne na korozję, a to oznacza ograniczenie ich awaryjności oraz niższe koszty eksploatacji. Jednocześnie integracja z systemami telemetrycznymi umożliwia zdalny odczyt danych, co znacznie ułatwia kontrolę i zarządzanie zużyciem wody.