Zamknij
REKLAMA

Tanie paleciaki - czy warto je kupić?

00:00, 21.05.2021 | materiały partnera

Wózki paletowe są niezastąpionym sprzętem w każdym przedsiębiorstwie posiadającym magazyn. Dzięki swojej niskiej cenie są częściej wybierane niż wózki widłowe. Jak kupić dobrego, a zarazem taniego paleciaka? Czym kierować się podczas zakupu? Obecnie, gdy na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów różnych marek, trudno wybrać tę jedną właściwą. Zapraszamy do lektury!

Poznaj typy wózków paletowych

Paleciaki to popularne i często wykorzystywane wózki ręczne lub z napędem elektrycznym. Charakterystyczna dla tych pojazdów prosta budowa idzie w parze z łatwością obsługi. Mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak platforma czy maszt. Poniżej znajdziesz przegląd najważniejszych typów wózków paletowych, aby świadomie podjąć decyzję, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Wózki paletowe ręczne

Wózki paletowe ręczne nie posiadają napędu – zarówno wprawienie kół w ruch, jak i operacja unoszenia wymagają użycia siły mięśni. To dość mocno ogranicza możliwości tych paleciaków, ponieważ ich udźwig maksymalny wynosi zaledwie ok. 20-30 cm – co pozwala jedynie na uniesienie palety ponad ziemię. Dlaczego tak niewiele? Te wózki nie posiadają żadnego wspomagania w postaci pomp czy innych nowoczesnych rozwiązań. Ten typ paleciaka jest polecamy dla firm, transportujących dość lekkie towary na niewielki odległości, gdzie nie jest wymagane unoszenie ich powyżej 30 cm.

Wózki paletowe z napędem elektrycznym

Wózki paletowe elektryczne to wózki dające znacznie większe możliwości niż wyżej opisane wózki ręczne. Dzięki elektrycznemu napędowi ich obsługa jest znacznie wygodniejsza! O ile udźwig paleciaków ręcznych wynosił ok. 1000–1500 kg, to wózki elektryczne z łatwością podnoszą nawet dwa razy tyle!
Wydajny napęd wpłynął także na wysokość unoszenia – dzięki niemu z łatwością mogły umieścić towar na regałach o wysokości ok. 1 m.

Wózki paletowe elektryczne z platformą

Platforma dla operatora to niewielka rozkładana powierzchnia, na której w trakcie jazdy może stać operator, przemieszczając się razem z wózkiem. Mowa tu oczywiście o niewielkich dystansach. Jednak zamontowanie niewielkiej platformy dla operatora zdecydowanie zwiększa wygodę pracy, zwłaszcza jeśli pracownik musi przemierzać w ciągu dnia spore odległości.

Paleciaki elektryczne z miejscem dla operatora

Paleciaki z miejscem dla operatora różnią się od tych z platformą tym, że oferują miejsce stojące (lub siedzące) dla osoby prowadzącej wózek bezpośrednio na jego powierzchni. To zwiększa komfort pracy na tych paleciakach i maksymalną prędkość, z jaką mogą się poruszać.

Wózki paletowe elektryczne z masztem

Paleciak elektryczny z masztem to odpowiedź na zapotrzebowanie na wózek paletowy, którego wysokość unoszenia dorównuje możliwościom wózków widłowych. Współczesny paleciak elektryczny z masztem charakteryzuje się udźwigiem na poziomie do około 2000-3000 kg oraz maksymalną wysokością unoszenia do ok. 3-4 metrów.

Ile kosztują wózki paletowe?

Cena zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest marka oraz konkretny typ wózka paletowego. W najniższej cenie kupisz zwykłe paleciaki ręczne, potem ceny rosną wraz z ze stopniem zaawansowania sprzętu. Poniżej zaprezentujemy orientacyjne ceny poszczególnych typów paleciaków. Jednak w zależności od producenta paleciaka cena może się różnić od tej sugerowanej w artykule.

  • Paleciak ręczny – cena tego typu wózka waha się od ok. 1 000 do 2 000 zł. Tak duża różnica wynika z jakości materiałów, z jakich wykonany jest pojazd, dodatkowych udogodnień, a nawet długości wideł.
  • Paleciak elektryczny – ceny tych pojazdów są znacznie wyższe i zaczynają się od około 20 000 zł. Wpływ na cenę ma prędkość jazdy, udźwig czy napięcie baterii.
  • Paleciak elektryczny z miejscem dla operatora – tutaj ceny rozpoczynają się od około 25 000 zł., a kończą na ok. 35 000 zł.

Wózki paletowe elektryczne z masztem – w tym przypadku, ceny rozpoczynają w okolicach 20 000 zł.

Jak kupić tani wózek paletowy?

Jeśli ceny podane powyżej znacznie przewyższają Twój budżet, proponujemy poszukać używanego paleciaka. Masz wątpliwości? To oczywiste, że nowy sprzęt zawsze będzie lepszy od tego z drugiej ręki, ale w przypadku zakupu wózka paletowego będzie to optymalne rozwiązanie do osób szukających oszczędności.

Warto na początku rozejrzeć się za sprzętem, który jest objęty gwarancją na przystępnych warunkach. Wielu sprzedawców, zwłaszcza internetowych, jej nie oferuje. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup wózka używanego u profesjonalnego dealera, możesz liczyć na wszelkie usługi, takie jak w przypadku modeli nowych – nie tylko na gwarancję, ale także serwisowanie oraz korzystanie z oryginalnych części zamiennych.

Kiedy jeszcze warto wybrać wózek używany? Kiedy używasz go sporadyczne lub przy pracach sezonowych. W tych przypadkach kupowanie nowego sprzętu byłoby nieuzasadnione ekonomicznie – zwrot z inwestycji trwałby bardzo długo. Jeśli nie jesteś w stanie określić, jak często paleciak będzie Ci potrzebny, dobrym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu na dany okres. W tym przypadku możesz bez przeszkód korzystać z różnych rodzajów wózków paletowych. Może się też okazać, że Twoja działalność będzie wymagać wynajmu wózka widłowego, który jest bardziej wydajny i posiada większą moc. 

Tanie wózki paletowe? To się opłaca!

Paleciaki wykorzystywane są przez małe, średnie i dużej wielkości przedsiębiorstwa. Dzięki błyskawicznemu rozwojowi handlu na rynku znacząco wzrosło zainteresowanie tanimi paleciakami, zwłaszcza tymi o napędzie elektrycznym. Elektryczne wózki paletowe z masztem to obecnie najbardziej zaawansowana wersja paleciaków dostępna na rynku. W zależności od Twoim potrzeb i budżetu z pewnością znajdziesz odpowiedni dla Ciebie sprzęt – również ten używany.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%