Zamknij

Najdłuższe bloki w Polsce ? ranking

10:51, 22.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:51, 22.07.2021

Bloki mieszkalne składające się z wielu segmentów ze względu na nietypową bryłę zazwyczaj nazywane są falowcami. Gdzie w Polsce znajdują się najdłuższe budynki mieszkalne i jaką długość osiągają?

W Gdańsku falowiec ma prawie kilometr!

Oprócz pięknej plaży, Gdańsk ma jeszcze jedno miejsce, które warto zobaczyć. To osiedle przy ul. Obrońców Wybrzeża. To właśnie tu mieści się najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce. Jego długość wynosi prawie kilometr, a dokładniej 860 metrów. Blok ma aż 16 klatek.

Gdański falowiec uznawany jest nie tylko za najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce, ale również za trzeci najdłuższy w Europie. Ciekawostką jest to, że żeby trafić z jednego końca bloku na drugi, wielu mieszkańców korzysta z komunikacji miejskiej. Wzdłuż bloku zlokalizowane są aż trzy przystanki.

Długie bloki można spotkać też w Warszawie oraz Poznaniu

Do tego, że gdański falowiec nie ma sobie równych, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Każdy kto widział budynek z bliska, przyzna, że robi on wrażenie. W Polsce jest jednak jeszcze kilka bloków, które składają się z przynajmniej kilkunastu klatek. Nietypowym budynkiem jest warszawski „Pekin”, inaczej nazywany Przyczółkiem Grochowskim. Składa się z połączonych ze sobą pod kątem prostym 22 galeriowych bloków. Łączna długość budynku z załamaniami wynosi około 1,5 km, dlatego też niektórzy uważają, że to jemu należy się miano najdłuższego w Polsce. Bloki są jednak zlokalizowane pod różnymi adresami i nie ciągną się wzdłuż linii prostej.

Ogromne wrażenie robi też jeden z bloków zlokalizowanych w Poznaniu na Osiedlu Rusa, nazywany potocznie „Deską”. Jest to najdłuższy budynek nie tylko w mieście, ale i w całej Wielkopolsce. Liczy prawie pół kilometra długości. W Poznaniu są zlokalizowane również inne falowce. Jeden z nich, zlokalizowany na osiedlu Orła Białego, liczy ponad 400 metrów, co sprawia, że jest niewiele krótszy od najdłuższego budynku w tym mieście. Chociaż stare budownictwo ma wiele wad, dwupokojowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu w falowcach wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Powodem jest przede wszystkim świetnie rozwinięta infrastruktura.

Teraz deweloperzy stawiają na bloki z zaledwie kilkoma klatkami

Dawniej budowano bloki, które miały po kilkaset metrów i często nawet kilkanaście klatek. Teraz długie budynki mieszkalne zastępują te dużo krótsze, często mające jedynie po kilka klatek. Coraz rzadziej buduje się też wieżowce. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie osiedla są bardziej kameralne.

Dwupokojowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu można znaleźć w niewielkich blokach np. przy ul. Drzymały czy ul. Metalowej. Powstają tu nowe inwestycje, które łączą w sobie wszystkie zalety nowego budownictwa, w tym nowoczesny design, funkcjonalny układ wnętrz czy przestronne balkony. Z racji tego, że zakupem mieszkań w Poznaniu interesuje się wiele młodych osób, deweloperzy mają w ofercie najwięcej lokali dwupokojowych, chociaż bez problemu można znaleźć tutaj również kawalerki i nieruchomości trzy-, cztero-, a nawet pięciopokojowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%