Zamknij
REKLAMA

Co to jest druk solwentowy?

09:29, 13.01.2022 | .

Druk to powszechna branża, która istnieje już od wieków. Istnieje wiele różnych rodzajów druku jak druk cyfrowy, druk UV. Jednak pojawienie się nowych technologii druku, takich jak druk bezwodny i atramenty solwentowe, druk ekosolwentowy, zmieni oblicze tej branży.

Druk to powszechna branża, która istnieje już od wieków. Istnieje wiele różnych rodzajów druku jak druk cyfrowy, druk UV. Jednak pojawienie się nowych technologii druku, takich jak druk bezwodny i atramenty solwentowe, druk ekosolwentowy, zmieni oblicze tej branży.

Atramenty rozpuszczalne to rodzaj atramentu, który może rozpuszczać się w wodzie, a nie suszyć rozpuszczalnikami. Oznacza to, że można je nakładać na różne powierzchnie bez ograniczania się do papieru. Atramenty rozpuszczalne są używane od lat, ponieważ emitują mniej oparów i wytwarzają mniej odpadów niż atrament konwencjonalny. W rezultacie staje się coraz bardziej popularny wśród drukarzy, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy i poprawić efektywność wykorzystania zasobów .

Co to jest druk solwentowy i dlaczego warto się nim zainteresować?

Czym jest druk solwentowy?

Jest to rodzaj sitodruku, który wykorzystuje rozpuszczalnik do przenoszenia atramentu z ekranu na papier. Jest używany jako ekonomiczny i szybki sposób drukowania wielu kopii plakatów, plakatów wielkoformatowych, ulotek, szyldów reklamowych lub ogłoszeń.

Druk solwentowy to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybko tworzyć plakaty, ulotki, banery i innego rodzaju materiały promocyjne na imprezy okolicznościowe - Zleć druk solwentowy w drukarni DRUK PLUS Poznań Projekt można wykonać ręcznie lub na komputerze, a proces jest bardzo prosty. Druk solwentowy jest idealny dla tych, którzy potrzebują czegoś niedrogiego, gdyż są stosunkowo niskie koszty wydruku, ale nadal dobrej jakości fotograficznej. Jest również świetny, ponieważ może wykonać wiele wydruków za jednym razem, oraz może wykonać druk wielkoformatowy, co oszczędza czas i pieniądze.

Czym jest druk solwentowy i dlaczego warto używać druku solwentowego?

Druk solwentowy to ważny proces wykorzystywany w produkcji płyt winylowych. Proces ten trwa już od wielu lat i uważa się, że będzie trwał jeszcze przez wiele lat. Głównym powodem, dla którego warto stosować druk solwentowy, jest to, że zapewnia wyższą jakość wyników niż inne procesy drukowania. Zastosowanie rozpuszczalników w procesie drukowania zapewnia, że atrament nie spływa z papieru i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Gwarantuje to brak niezamierzonych skaz na drukowanym materiale, które mogą wystąpić w przypadku innych rodzajów procesów drukowania.

Jakie są zalety druku solwentowego?

Druk solwentowy to wszechstronna technika druku. Może być stosowany w druku fleksograficznym, sitodruku i litografii offsetowej. Atramenty solwentowe są znane ze swojej zdolności do tworzenia wysokiej jakości obrazów w połączeniu z równie wysoką jakością wrażenia. Dzieje się tak, ponieważ atrament w atramentach rozpuszczalnikowych jest zaprojektowany tak, aby wiązać się z odbierającym podłożem, a nie tylko siedzieć na wierzchu, jak robią to atramenty na bazie wody. Pozwala to rozpuszczalnikom na tworzenie trwałych wydruków, które odporne na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Największą zaletą druku solwentowego jest jego jego szerokie zastosowanie - może być stosowany zarówno do niskonakładowych, jak i wielkonakładowych prac cyfrowych, a także do druku litograficznego analogowego (lub offsetowego). Zastosowanie druku solwentowego jest wykorzystywane w branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo i produkty konsumenckie.

Przyszłość technologii druku solwentowego — jakie są zalety i wady?

Druk solwentowy to proces, w którym do tworzenia nadruku na papierze wykorzystuje się różne chemikalia. Podstawowym składnikiem tego typu druku są rozpuszczalniki, stąd nazwa. Druk solwentowy istnieje już od dziesięcioleci i wiele osób uważa, że odchodzi z użycia dzięki nowym technologiom, takim jak obrazowanie cyfrowe i druk atramentowy. Jednak istnieją pewne zalety, które uniemożliwiają jego całkowitą wymianę.

Jedną z zalet drukowania solwentowego jest to, że nie jest tak podatny czynniki zewnętrzne jak inne typy drukarek, takie jak drukarki atramentowe. Emituje również mniej emisji niż inne typy drukarek.

Wydruki solwentowe mają wadę taką, że ponieważ stosowane chemikalia mogą być szkodliwe, jeśli dotkną skóry lub dostaną się do oczu, należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z nimi.

Przeczytaj również: Jak działa druk offsetowy

Wielkoformatowy druk solwentowy

Druk wielkoformatowy jest podstawową usługą dla wielu firm, a jego popularność w ostatnich latach gwałtownie wzrosła. Jest znany z wysokiego poziomu szczegółowości i przystępności cenowej, a branża ma szansę jeszcze bardziej się rozwijać.

Proces drukowania strony rozpoczyna się od oryginalnego dokumentu, który jest drukowany na papierze lub jako plik cyfrowy na komputerze. Oryginalny dokument jest następnie skanowany i renderowany na obraz cyfrowy. Kolor czcionki i tła jest podyktowany drukarką lub oprogramowaniem używanym do tworzenia obrazu cyfrowego.

Wydruki wielkoformatowe solwentowe wykorzystują kombinację czterech różnych pigmentowych atramentów solwentowych:

  • cyjan,
  • magenta,
  • żółty,
  • klucz (czarny).

Drukarki atramentowe używają tylko jednego rodzaju atramentu: czarnego. Tusze na bazie rozpuszczalników organicznych są bardziej nieprzezroczyste niż tusze do drukarek atramentowych, ponieważ mają wyższą lepkość, co oznacza, że tusze te można nakładać grubiej bez suszenia przed dotarciem do nośnika papierowego (tj. bębna) pod nimi; pozwala to na płynniejsze gradienty i mniej zauważalne wzory kropek.

DRUK PLUS
ul. Gnieźnieńska 26/28
Janikowo k/Poznania
62-006 Kobylnica
https://druk-plus.pl/

 

(Polecamy)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%