Zamknij
REKLAMA

Co Polacy kupują w Internecie? Najpopularniejsze kategorie produktów

13:32, 15.06.2022 | materiał partnera

W 2021 roku aż 77% polskich internautów dokonało zakupu przez internet (1). W tej grupie znalazły się zarówno osoby młodsze (15 lat), jak i starsze (powyżej 50. roku życia), a także z różnym wykształceniem (2). Zakupy online posiadają bardzo dobrą opinię wśród Polaków – uznawane są za wygodne i nieskomplikowane, a Polacy doceniają również to, że dają większe możliwości wyboru niż w sklepach tradycyjnych (2). Co e-konsumenci kupują najczęściej?

Najpopularniejsze produkty kupowane online przez Polaków

Produktami zdecydowanie najczęściej wybieranymi przez polskich e-konsumentów są odzież, akcesoria i dodatki – kupuje je aż 72% osób (3). Nieco mniejszą popularnością cieszy się obuwie (wybiera je 61% e-konsumentów), a także kosmetyki i perfumy (57%). Co najmniej połowa kupujących online decyduje się również na zamawianie książek, płyt i filmów oraz sprzętu RTV/AGD (3).

Warto dodać, że najmniejszą popularnością wśród internautów cieszą się natomiast artykuły dla kolekcjonerów, oprogramowanie komputerowe oraz bilety do kin i teatrów (4).

Co częściej kupują kobiety, a co mężczyźni?

W zakresie zakupów przez Internet można dostrzec wyraźne różnice pomiędzy wyborami kobiet i mężczyzn. Panie częściej decydują się na odzież, kosmetyki, książki i płyty, produkty farmaceutyczne, artykuły dziecięce, meble, a także biżuterię (4). Panowie z kolei chętniej kupują online samochody i części samochodowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, gry, ubezpieczenia oraz artykuły dla kolekcjonerów (4).

Podobne zainteresowanie u obu płci dotyczy natomiast sprzętu RTV/AGD, odzieży sportowej, materiałów budowlanych i wykończeniowych, a także biletów do kina i teatru (5).

Zakupy przez internet a wiek

Wpływ na decyzje konsumentów ma również wiek. Można zauważyć, że mniej aktywne w kwestii zakupów przez Internet są osoby starsze, powyżej 50. roku życia4. Kupują one rzadziej i dotyczy to większości kategorii, poza produktami farmaceutycznymi oraz spożywczymi4.

Najbardziej aktywne zakupowo są natomiast osoby z grupy wiekowej 25-49 lat, które częściej niż inni e-konsumenci kupują produkty z większości kategorii (6). Najmłodsi z kolei chętniej niż osoby starsze zamawiają online biżuterię, gry komputerowe, a także bilety do kina i teatru (6).

Jak bezpiecznie płacić za zakupy online?

Duża popularność zakupów w sieci sprawia, że e-konsumenci mogą korzystać z wielu metod płatności, które czynią cały proces łatwym, szybkim i bezpiecznym. Do takich rozwiązań zalicza się Visa Mobile – usługa dostępna zarówno w bankowych aplikacjach mobilnych (warto pamiętać, że niektóre banki mogą wymagać aktualizacji aplikacji albo innych dodatkowych czynności. Listę banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, można znaleźć na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html), jak też w formie aplikacji mobilnej od Visa (kupujący mogą pobrać Visa Mobile w odpowiednim dla ich systemu – iOS lub Android - sklepie z aplikacjami) (7).

Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Visa Mobile umożliwia płacenie za zakupy w Internecie bez konieczności podawania danych karty i jakichkolwiek haseł w sklepie online. Po dodaniu karty Visa w aplikacji, wystarczy wybrać w serwisie odpowiednią formę płatności, podać swój numer telefonu i zatwierdzić transakcję na telefonie. Bez wypełniania wielu pól formularza i przeklikiwania się przez kolejne okna. To proste, szybkie i bezpieczne, ponieważ każda płatność jest zabezpieczana przez Visa (7).

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.

Bibliografia:

  1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 9
  2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
  3. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 143
  4. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 144-145
  5. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 146
  6. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 148
  7. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 8.04.2022
(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%