Zamknij
REKLAMA

Jak ozdobić okno bez firanki? Nowoczesne aranżacje okien

14:16, 01.07.2022 | .

Przeglądasz najróżniejsze inspiracje salonów w poszukiwaniu pomysłu na ozdobienie okna bez firanki i nadal nie wiesz, co zrobić? Sprawdź nasze propozycje na udekorowanie okna przez konieczności umieszczania klasycznej firany. Okno nie musi być nudne – może wyglądać modnie i elegancko, a jednocześnie będziesz w stanie zapewnić sobie odrobinę prywatności, gdy zajdzie taka potrzeba. Nasi eksperci z AboutDecor mają dla Ciebie kilka interesujących propozycji, więc zapraszamy do lektury!

Czy w oknie muszą wisieć firanki?

Odpowiadamy od razu – absolutnie nie muszą! Minęły już czasy, gdy jedyną dekoracją i ozdobą okna był jedyny słuszny zestaw zasłon z firanami. Obecnie ten duet może równie dobrze funkcjonować solo i dzięki temu tworzyć także wyjątkowe i niepowtarzalne kompozycje dekoracyjne. Potrzebujesz inspiracji salonu wokół okna? Sprawdź dostępne alternatywne warianty – jest ich całkiem sporo.

Jeśli jednak ciężko Ci całkowicie zrezygnować z firan, możesz postawić na rozwiązanie pośrednie, umieszczając tzw. makarony czy makramy zamiast klasycznych firanek. Ewentualnie możesz zdecydować się na popularne panele (kurtyny lub inaczej zwane ekrany) świetlne, które dekorują górną część okna, pozostawiając sporo wolnej przestrzeni dla promieni słonecznych.

Możesz postawić na zamienniki firan lub skoncentrować się na dekoracji parapetu, skupiając na nim całą uwagę. Dobrze dobrane ozdoby są w stanie zapewnić nieco dyskrecji przed wścibskimi spojrzeniami.

Co zamiast firan?

Jeśli chcesz całkiem zrezygnować z firan, masz do wyboru kilka alternatyw, m.in.:

  • same zasłony,
  • rolety rzymskie,
  • żaluzje.

Możesz na przykład zastąpić duet zasłon z firanami samą zasłoną. Jeśli nie widzisz problemu w tym, aby ciekawskie spojrzenia zaglądały do Twoich wnętrz, jak najbardziej możesz zrezygnować z firanki, zostawiając w pełni odsłonięte okna. Zasłon używasz wieczorem, aby zapewnić sobie komfort i odrobinę intymności albo w ciągu dnia, gdy za mocno świeci słońce.

Szukasz inspiracji salonu? Dostępne są na rynku przeróżne tkaniny i warianty zasłon – od ciemnych, grubych materiałów pełniących funkcję zaciemniającą aż po delikatne niczym firana jasne i stonowane zasłony. Wybierając kolor lub dominujący motyw zasłon, pamiętaj, aby współgrały z wnętrzem i przyjętym stylem aranżacyjnym.

Rolety rzymskie stanowią alternatywę dla firan. Zasłonięte skutecznie ochronią przed nadmiernym nasłonecznieniem salonu, wieczorem zapewnią nieco intymności. Mogą być używane solo lub w połączeniu z zasłonami.

Specjaliści z AboutDecor polecają także wykorzystanie żaluzji jako alternatywę dla klasycznych firan. Żaluzje dostępne są w wariantach aluminiowych i drewnianych. Obecnie dość dużą popularnością cieszą się żaluzje drewniane dobrane kolorystycznie do ramy stolarki okiennej, umieszczone na jednej linii wzdłuż okna. Dobrze, jeśli posiadają szerokie lamele – to dodaje im elegancji i szyku.

Czym udekorować parapet?

Przeglądasz aranżacje salonu i zastanawiasz się, czy w ogóle potrzebujesz dekoracji okna? W takim wypadku rozważ ozdobienie stolarki okiennej przy pomocy nietypowych elementów dekoracyjnych. O czym mowa? Zdaniem AbouDecor możesz postawić na:

  • roślinność pnącą – np. bluszcze wijące się wokół ramy okiennej,
  • wysokie kwiaty doniczkowe – z rodziny trawiastych lub pięknych i kolorowych storczyków,
  • oświetlenie „naturalne” – świeczki, lampiony,
  • zwisające ozdoby – serca, koraliki, bombki czy ogólne dekoracje świąteczne itp.
  • kurtynę świetlną – lampki LED wiszące na oknie, dające dodatkowe źródło światła w godzinach wieczornych czy nocnych.

(Polecamy)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%