Zamknij

Budujesz lub remontujesz? Sprawdź pomocne wskazówki

09:17, 29.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:18, 29.07.2022

Jeśli masz przed sobą budowę domu czy remont mieszkania, zapewne zastanawiasz się nad wieloma ważnymi, związanymi z tym przedsięwzięciem kwestiami. Sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy lub remontu, aby prace przebiegły gładko i bez niespodzianek.

Pozwolenie na budowę

Nie każda budowa niesie za sobą konieczność uzyskania pozwolenia, jednak w wielu przypadkach będzie to konieczne. Pozwolenie jest pisemnie wydaną decyzją administracyjną, niezbędną nie tylko do rozpoczęcia budowy nowego budynku, ale czasami również do wykonania robót budowlanych w już istniejącym domu — jest tak w przypadku każdego rodzaju prac budowlanych, które zmieniają kubaturę domu lub ingerują w elementy nośne konstrukcji. Nie potrzebujesz zatem urzędowej decyzji, aby zmienić rozkład ścian działowych, jednak jeśli chcesz wymienić okna na większe, z czym wiąże się rozkuwanie ściany, planujesz wymianę pokrycia dachowego czy stropów, warto do zakładanego czasu przeprowadzenia remontu doliczyć czas na uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Na decyzję czeka się formalnie do 65 dni. Na odwołanie się od decyzji masz z kolei 14 dni licząc od dnia jej otrzymania. Nie możesz jednak rozpocząć budowy przed otrzymaniem pozwolenia. Z formalnego punktu widzenia będzie to uznane za samowolę budowlaną. Wniosek o pozwolenie na budowę złożysz w starostwie powiatowym lub w urzędach: wojewódzkim, dzielnicowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

Hałasy remontowe

Hałas jest nieodłączną częścią niektórych prac remontowych. Wiercenie w ścianach, skuwanie kafelków i płytek podłogowych, przybijanie gwoździ, cyklinowanie parkietu — to tylko niektóre z robót generujących głośne dźwięki. Nie zawsze są one akceptowane przez sąsiadów, nie ma się co temu dziwić, gdyż nie każdy przecież toleruje hałasy. Aby zminimalizować ryzyko skarg czy kłótni, warto pamiętać o tym, by respektować wewnętrzne przepisy spółdzielni na temat zachowywania ciszy nocnej. Nie rozpoczynaj zatem prac od bladego świtu. Daj sąsiadom się wyspać. Zakończenie głośnych robót na dany dzień zaplanuj nie później niż do godziny 22. Jeśli tylko masz taką możliwość, uprzedź sąsiadów o tym, że zamierzasz remontować mieszkanie. Jeśli ci będą wiedzieli o pracach i będą spodziewać się pewnych niedogodności, znacznie łatwiej będzie im tolerować remontowy hałas, niż gdyby mieli być nim niemile zaskoczeni.

Utylizacja odpadów

Zarówno budowa, jak i remont wymagają odpowiedniej utylizacji śmieci. Odpady budowlane i remontowe nie są traktowane jako śmieci bytowe, komunalne, dlatego do ich przechowywania potrzebny jest specjalny kontener albo worek bigbag. Wynoszenie śmieci po remoncie do osiedlowych pojemników na odpady komunalne jest niedozwolone. Jednak wynajęcie odpowiedniego pojemnika od firmy wywożącej gruz jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ późniejszy wywóz gruzu jest obowiązkiem właśnie tej firmy, od której wynajmujemy pojemnik. Zwykle bowiem takie właśnie wygodne rozwiązanie proponują wspomniane firmy wywożące odpady budowlane — odpłatnie wynajmują niezbędne pojemniki, a następnie odbierają je razem z zawartością i kierują w miejsce działające zgodnie z prawem i umożliwiające recykling śmieci budowlanych. Aby wynająć pojemnik i umówić późniejsze jego odebranie wraz z zawartością, wystarczy skontaktować się z firmą taką jak gruzo.pl czyli taką, którą do wyboru ma zarówno worki, jak i kontenery różnej wielkości i pojemności, dzięki czemu można dobrać pojemnik do potrzeb danych prac budowlanych czy remontowych.

 

Każde przedsięwzięcie remontowe i budowlane może obfitować w niespodzianki, nieprzewidziane sytuacje czy inne zdarzenia, o których przed rozpoczęciem prac nie pomyślałeś. Szczególnie jeśli za remontu czy budowę zabierasz się dopiero po raz pierwszy. Głowa do góry — każda wykonana praca czegoś cię uczy, a z każdym kolejnym remontem nabierasz niezbędnego doświadczenia!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%