Zamknij
REKLAMA

Czy wiesz już czym jest outsourcing płac?

14.53, 12.09.2022 .
Skomentuj

Payroll, czyli outsourcing płac, to obecnie coraz popularniejsza usługa, na którą decydują się przedsiębiorcy zarówno małych, średnich, jak i dużych firm. Powodem, dla którego wielu przedsiębiorców nawiązuje współpracę z zewnętrzną firmą i powierza jej zadania płacowe, są liczne korzyści – od tych finansowych, po gwarancję bazowania na najnowszych przepisach. Czym zatem dokładnie jest outsourcing płac?

Co kryje się pod pojęciem outsourcingu płac?

Outsourcing płac to innymi słowy zlikwidowanie księgowości w strukturach własnego przedsiębiorstwa i nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą, która wykonuje wszelkie usługi płacowe. Przykładem takiej firmy jest Contract Administration, zatrudniająca ponad dwustu pięćdziesięciu specjalistów i obsługująca klientów polskich oraz zagranicznych. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest oszczędność finansowa, ponieważ utrzymanie etatów jest dużo droższe niż koszty związanie ze współpracą w ramach outsourcingu płac. Ponadto odchodzi ryzyko tego, że księgowa niespodziewanie przejdzie na zwolnienie chorobowe i nie będzie osoby kompetentnej do wyliczenia wynagrodzeń. Nie trzeba też inwestować w szkolenia dla pracowników z działu płac i aktualizować systemów niezbędnych do pracy. 

Jaki jest zakres outsourcingu płac?

W ramach outsourcingu płac zewnętrzna firma wylicza wynagrodzenia pracowników oraz dokonuje obliczeń składek na ubezpieczenia i podatki. Zakres usługi obejmuje także wyliczenia związane z PPK, przygotowywanie deklaracji PIT czy wsparcie w kontaktach z takimi instytucjami, jak ZUS, US i PFRON. Mając na uwadze różne potrzeby przedsiębiorstw, istnieje możliwość rozszerzenia podstawowej oferty o dodatkowe opcje. Powodem, dla którego warto zdecydować się na outsourcing płac, jest też bieżący monitoring zmian zachodzących w prawie pracy, prawie podatkowym oraz ubezpieczeniach społecznych i praca na renomowanych systemach płacowo-kadrowych, które zapewniają bezpieczeństwo danych. 

Obsługa płacowa przez zewnętrzną firmę to outsourcing płac, który ma liczne plusy i warto rozważyć jego wprowadzenie do własnej firmy.

(Ciekawe)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%